SZAŁWIA LEKARSKA – znana już w starożytności jako lek na bezpłodność, pochodzi z krajów śródziemnomorskich, w Polsce powszechnie znana i chętnie uprawiana. Jest roślina wieloletnią, zakwita w drugim roku uprawy. Surowcem leczniczym są liście, które zbiera się w maju przed kwitnieniem. Zawierają wtedy najwięcej oleju eterycznego. Stosowana w lecznictwie, jako przyprawa w kuchni oraz w kosmetyce.
Składniki odżywcze: olejek eteryczny, flawonoidy, garbniki, kwasy wielofenolowe, goryczki, prowitamina A, witaminy: B1, C, PP, sole mineralne;
Właściwości lecznicze: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, unieczynnia toksyny bakteryjne, ułatwia trawienie, zmniejsza przekrwienie błony śluzowej żołądka, powstrzymuje drobne krwawienie z przewodu pokarmowego, wspomaga pracę wątroby, pobudza wydzielanie żółci, działa rozkurczająco na jelita, usuwa gazy z jelit. Obniża poziom cukru we krwi, ma działanie przeciwpotne, działa antyseptycznie w stanach zapalnych gardła, jamy ustnej, dziąseł. Zewnętrznie używana jako okłady na trudno gojące się rany.