Brokuły należą rodziny krzyżowych. Pochodzą z rejonu Morza Środziemnego, uprawiane były przez starożytnych Rzymian. Obecnie znane są na całym świecie.
Brokuły to nie tylko smakowite warzywa, wykorzystywane do przygotowywania zup, warzywnych potrawek i sałatek. Jest to również źródło różnych fitoskładników, wykazujących silne działanie przeciwnowotworowedziałanie przeciwnowotworowe. Liczne badania amerykańskich uczonych potwierdzają, że brokułybrokuły zapobiegają nowotowrom jelita grubego, obniżają ryzyko wystąpienia raka piersi, płuc, żołądka, odbytnicy, pęcherza. Pod tym względem brokuły wyprzedzają kapustę i brukselkę.
Swoje silne właściwości antynowotworowe brokuły zawdzięczają również związkom siarkowym, witaminie C (100 g pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C), błonnikowi, sulfaranowi i indolom. Sulforafan wykazuje niezwykle silne działanie przeciwnowotworowe. Przyczynia się on przede wszystkim do usuwania z organizmu związków rakotwórczych. Indole działaja na estrogeny komórek rakowych piersi, blokując rozwój nowotworu, wrażliwego na estrogen.
Wystarczy zjadać codziennie pół filiżanki brokułów, aby budować skuteczną ochronę organizmu przed nowotworem. Brokuły zawierają również inne cenne składniki. Kwas foliowy to witamina z grupy B, która zapewnia zdrowy rozwój dziecka w życiu płodowym, dlatego brokuły powinny stać się podstawowym elementem codziennej diety dla kobiet w ciąży. Kwas foliowy przyczynia się również do obniżenia stężenia homocysteiny, odpowiedzialnej nie tylko za choroby nowotworowe, ale również choroby układu krążenia.
Brokuły zawierają spore ilości karotenoidów: luteiny i zeaksantyny, które wykazują działanie antyutleniające, a ponieważ występują w dużym stężeniu w siatkówce i soczewce oka chronią go przed poważnymi chorobami, np. kataraktą. Brokuły dostarczają też niemałe ilości witaminy K, odpowiadającej za prawidłowe krzepnięcie krwi, witaminę E i B6, wapń, który jest łatwo przyswajalny dzięki obecności dużych ilości witaminy C. Brokuły dostarczają duże ilości flawonoidów, karotenoidów, folianów i potasu, a także koenzymu Q. Chronią przed rakiem, wzmacniają serce, budują kości, dodają energii, wzmacniają wzrok, zapewniaja prawidlowy rozwój płodu.
Warto więc sięgać po brokuły, przygotowując dla siebie i rodziny codzienny posiłek. Najlepiej oczywiście kupić świeże warzywa o jędrnych, zwartych i intensywnie zabarwionych różyczkach. Im ciemniejszy kolor, tym więcej w nich fitoskładników. Świeże brokuły można przechowywać w lodówce przez okres tygodnia i nie stracą one właściwości odżywczych. Bardzo pożywne są kiełki z brokułów, ale również mrożonki mają w sobie wiele odżywczych substancji. Tak więc brokuły mogą być obecne na naszych stołach praktycznie przez cały rok. Na koniec przepis na bombę witaminową: kroimy brokuły, kapustę czerwoną, cebulę, skrapiamy oliwą z oliwek lub sosem winegret i dodajemy prażone ziarna słonecznika i sezamu. Na zdrowie!