Organizm ludzki potrzebuje dla prawidłowego funkcjonowania niezbędnych kwasów tłuszczowych. Każda komórka otoczona jest warstewką tłuszczu, która pełni trzy ważne funkcje: chroni ją przed uszkodzeniem, umożliwia przenikanie substancji odżywczych, pomaga usuwać substancje szkodliwe i toksyczne. Ta otoczka tłuszczu składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, które należy dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem. Dla osób walczących z nadwagą ważną informację jest to, że nienasycone kwasy tłuszczowe eliminują szkodliwe tłuszcze, gromadzące się w tkance tłuszczowej. Niezbędne kwasy tłuszczowe to kwasy omega-6 oraz kwasy omega-3.
Kwasy omega-6 wykazują zarówno pozytywny wpływ na zdrowie, ponieważ działają przeciwzapalnie, ale również niestety negatywne, działając niekiedy prozapalnie. Inaczej sytuacja wygląda z kwasami z grupy omega-3. Mają one wyłącznie pozytywny wpływ na zdrowie. Najważniejszym kwasem z grupy omega-6 jest kwas linolowy (LA), a z grupy omega-3 kwas linolenowy (ALA).
Niestety złe nawyki żywieniowe zaburzają proporcje spożycia kwasów omega-6 i omega-3. Optymalna proporcja omega-6 do omega-3 powinna wynosić 5:1 czyli 3% kwasów omega-6 i 0,5% kwasów tłuszczowych omega-3. W wyniku nieprawidłowego żywienia proporcje te są mocno naruszane. W takim wypadku nadmiar kwasów omega-6 wykorzystuje większą ilość enzymów, które mają za zadanie ich przekształcenie w pochodne, wykazujące silne działanie biologiczne. Do dyspozycji i tak już zmniejszonej ilości kwasów omega-3 pozostaje znacznie mniej enzymów, w związku z czym proces ich metabolizmu ulega spowolnieniu. Dochodzi w organizmie do zaburzenia równowagi kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3, a co za tym idzie zwiększa się ilość czynników prozapalnych.
Kwasy omega-3 wykazują wiele prozdrowotnych właściwości: chronią przed groźnymi arytmiami serca, obniżają poziom trójglicerydów i cholesterolu, poprawiają pamięć i koncentrację, chronią przed demencją, podnoszą odporność, wpływają na prawidłowy rozwój płodu. Szacuje się, że w celu ochrony organizmu należy spożywać dziennie przynajmniej 850 miligramów omega-3. Produkty obfitujące w omega-3 to: nasiona lnu, olej z nasion lnu, soja, olej konopny, olej z wątroby dorsza, olej rybny (dorsz, łosoś, śledź, makrela, tuńczyk), orzechy, warzywa zielone.
Produkty bogate w omega-6: oliwa, oleje z ziaren, olej z ogórecznika, olej z czarnej porzeczki, mleko, produkty mleczne, mięso, skorupiaki.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że narody żywiące się rybami (obfitującymi w kwasy omega-3) zdecydowanie rzadziej lub wogóle nie chorują na choroby układu sercowo-naczyniowego oraz nowotwory. Japończycy, którzy są miłośnikami surowych ryb należą do najbardziej długowiecznych narodów świata. Miejmy świadomość tego, że nienasycone kwasy tłuszczowe maja zasadniczy wpływ na nasze zdrowie i długowieczność.