Dr n. med. Barbara Kowalewska
Alergolog, z Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr E. Warmińskiego w Bydgoszczy. Zajmuje się leczeniem schorzeń związanych z uczuleniem organizmu na substancje powodujące jego nadwrażliwość. Laureatka Aniołów Medycyny 2013.
Jest pani tegoroczną laureatką Aniołów Medycyny 2013. Takie wyróżnienie jest nie tylko docenieniem pani pracy, ale podziękowaniem ze strony pacjentów za ludzkie podejście do ich problemów. Jakie cechy powinien mieć lekarz, aby zyskać także zaufanie pacjentów ?.
Nagroda była dla mnie niespodzianką. Przyjęłam ją z ogromnym wzruszeniem - dlatego, że przyznają ją pacjenci. Staram się widzieć w pacjentach moich bliźnich i traktować ich jak partnerów przy rozwiązywaniu problemów związanych z ich chorobą. Najważniejsze to nie skąpić czasu na ich wysłuchanie. Następnie wyjaśnić istotę choroby i uzyskać akceptację dla proponowanego leczenia, a potem wytłumaczyć jaka jest moja rola w leczeniu, a co sami powinni dla siebie zrobić.
Coraz więcej osób zmaga się z alergiami. Czy łatwo jest zdiagnozować alergię ?. Z jakimi chorobami można ją pomylić ?.
„Moda” na alergię sprawia, że określa się tym mianem wiele dolegliwości, zwłaszcza takich, których przyczyna lub mechanizm powstania są niejasne. Zdiagnozowanie alergii, która może wystąpić w układzie oddechowym, pokarmowym, w skórze oraz oczach, na ogół wymaga wielu badań. Rozmowa z chorym i poczynione przez niego obserwacje dotyczące stylu życia, warunków środowiskowych, mają znaczenie nieocenione, Przy rozpoznawaniu alergii należy brać pod uwagę cały wachlarz innych dolegliwości np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, nietolerancje pokarmowe, choroby skóry. Czasem alergia współistnieje z innymi chorobami.
Czy badania naukowe dostarczają obecnie więcej nowych informacji na temat alergii i możliwości jej leczenia ?. Czy jest choroba wyleczalna ?.
Alergia rozwija się na ogół na podłożu atopii, która jest cechą organizmu uwarunkowaną genetycznie. W tym znaczeniu choroby alergiczne nie są wyleczalne. Jednak zastosowanie odpowiedniego leczenia oraz modyfikacja stylu życia, pozwala na złagodzenie, a nawet całkowite ustąpienie dolegliwości i uzyskanie długotrwałej remisji. Możliwości terapeutyczne są ogromne i większość chorych może prowadzić normalne, aktywne życie.
Czy istnieje skuteczna recepta, zabezpieczająca nas przed wystąpieniem alergii, czy jest to proces zupełnie od nas niezależny.
Na rozwój chorób alergicznych składają się cechy genetyczne, na które nie mamy wpływu oraz wpływy środowiskowe, które w pewnym zakresie możemy modyfikować. Zatem pełne zabezpieczenie się przed wystąpieniem alergii jest mało prawdopodobne. Jednak przestrzeganie powszechnie znanych sposobów zdrowego stylu życia, reagowanie na pierwsze objawy choroby, pozwala podjąć wczesne leczenie i ograniczyć postęp choroby.
Co pani sądzi o alternatywnych metodach leczenia alergii. Czy mogą one wesprzeć standardową farmakoterapię ?.
Stanowczo odradzam korzystanie z alternatywnych metod leczenia. Takie jest także stanowisko Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Standardy leczenia akademickiego wykorzystują znajomość mechanizmów choroby i działania leków. Zostały opracowane w oparciu o wieloletnie badania i obserwacje i są krytycznie modyfikowane. Metody alternatywne, jeśli nie zaszkodzą bezpośrednio, to mogą opóźnić podjęcie prawidłowego leczenia.
Czy osoby chore na alergie mogą uprawić sport ?. Jak wygląda to u dzieci, a jak u dorosłych ?.
Mogą i powinny. Zarówno dorośli jak i dzieci. Sama uprawiam żeglarstwo morskie, jeżdżę na nartach i rowerze, systematycznie uczestniczę w zajęciach fitness. Wiem jak bardzo poprawia to zdrowie i ile sprawia przyjemności. Przy odpowiednim leczeniu, większość chorych, zwłaszcza z astmą, może uprawiać każdą dziedzinę sportu. Choć biegi długodystansowe i wyczynowy sport na mrozie wymagają bardziej starannego przygotowania i są najmniej polecane. Chciałabym podkreślić, że zwalnianie dzieci chorych na astmę z uczestniczenia w lekcjach wf, poza okresami zaostrzeń, jest niewłaściwe.
Jakie leki można stosować, będąc w ciąży, a później karmiąc piersią ?.
To zależy od postaci alergii i stanu chorej. Leczenie powinno być zindywidualizowane i zawsze pod nadzorem lekarza. Ponadto w charakterystyce każdego leku, podanej przez producenta, znajdują się szczegółowe informacje dotyczące dopuszczalności stosowania w ciąży i okresie laktacji.
Które składniki pokarmowe w codzienne diecie są najbardziej uczulające ?.
Proszę pamiętać, że osoba z cechą atopii, reaguje odmiennie na składniki pokarmowe, które inni tolerują dobrze. Do najczęstszych alergenów pokarmowych należą orzechy, ryby, białko jaj, seler, owoce, mleko krowie, kakao.
Życie alergika podporządkowane jest codziennie chorobie. Jednak czasem chcielibyśmy wyjechać na urlop. Jaki klimat jest najbardziej odpowiedni dla alergika ?. Jak powinien się on przygotować do wyjazdu ?.
Trzeba pamiętać żeby zabrać ze sobą i stosować zestaw stałych leków, a także doradzić się lekarza, jakie leki możemy sami zastosować w przypadku zaostrzenia dolegliwości. Dotyczy to zwłaszcza chorych na astmę. Jeśli jesteśmy uczuleni na sezonowe alergeny roślinne, to warto sprawdzić kalendarz pylenia i nie planować wakacji tak, aby ten sezon sobie wydłużyć. W klimacie śródziemnomorskim jest najmniej uczulających roślin. Warto również sprawdzić gdzie planujemy zamieszkać, ponieważ stare budynki są siedliskiem dużej ilości roztoczy kurzu domowego.
Dziękujemy Pani za rozmowę.