znany lekarz
Apteka suplementy
Wywiady

Dr Izabela Lenartowicz

Dr Izabela Lenartowicz Dr Izabela Lenartowicz

Izabela Lenartowicz – dermatolog, lekarz medycyny estetycznej. Założycielka Kliniki Medycyny Estetycznej Med Estetica w Katowicach. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging i Przeciwstarzeniowej, Europejskiego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging i Przeciwstarzeniowej. Laureatka nagrody Anioły Medycyny 2013.

Jest Pani laureatką ogólnopolskiego konkursu Anioły Medycyny. Wygrywają lekarze i farmaceuci, którzy zdobyli najwięcej głosów, oddanych przez pacjentów. Kryteria wyboru to nie tylko kompetencje, ale również przyjazne i oddane podejście do pacjenta. W jaki sposób traktuje Pani swój zawód ? Jak udało się Pani wygrać tak prestiżowy konkurs ?

Medycyna to powołanie lekarza – to cudowny zawód, który przez lata praktyki spowodował, że inaczej spojrzałam na medycynę – teraz wiem jak ważne są elementy humanistyczne - musimy zawsze pamiętać, że leczymy chorego człowieka i najważniejszy jest bezpośredni z nim kontakt, życzliwość, zrozumienie i pamiętanie o tym, że człowiek to istota. Każdy pacjent jest dla mnie najważniejszy, do każdego podchodzę bardzo indywidualnie, staram się w każdym swoim pacjencie zobaczyć przede wszystkim człowieka, a dopiero potem przypadek medyczny. Bycie lekarzem to coś więcej niż zawód, to powołanie do służby i niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. To pasja i misja jednocześnie. Lekarzem jest się zawsze i przez całe życie, to sposób życia, a nie tylko praca na etacie. To nie jest zawód, który wykonujemy tylko w określonym czasie, to powołanie do którego zawsze musimy być przygotowani

Jak to się stało, że wybrała pani taką dziedzinę medycyny, która troszczy się nie tylko o zdrowie, ale również o urodę pacjentów?

Ja już w szkole podstawowej wiedziałam, że będę lekarzem i przez cały czas robiłam wszystko, żeby tak się stało. Od zawsze byłam też estetką i kiedy pojawiły się pierwsze wzmianki o medycynie estetycznej, czułam, że to jest to, co chcę robić w życiu. Powoli zaczęłam doskonalenie zawodowe w tym kierunku. Nie było łatwo, bo medycyna estetyczna dopiero raczkowała. Ale wytrwałość i cierpliwość opłaciły się, bo dzisiaj robię to, co jest moją pasją.

Lekarz zajmujący się medycyną estetyczną musi dodatkowo być w pewnym sensie artystą. Oprócz tego, że trzeba widzieć człowieka, niezbędne jest umieć wyobrazić sobie, jak będzie on wyglądał po zabiegu, co gdzie podać, co zrobić, żeby zachować proporcje ciała i harmonię. Pracując z drugim człowiekiem, trzeba umieć rozpoznać, czy problemy pacjenta wiążą się wyłącznie z kwestią fizyczności, wyglądu, czy jest to może sprawa duszy. Wielu pacjentów ma głębszy problem, wynikający z braku akceptacji samego siebie, niskiego poczucia własnej wartości lub innych kompleksów, które próbują korygować poprzez poprawienie wyglądu. To nie zawsze właściwy kierunek, a moim zadaniem jest także pokazanie pacjentowi innej drogi, zorientowanej na akceptację siebie. Tylko wtedy można czuć się szczęśliwym i spełnionym.

Proszę wyjaśnić nam co to jest medycyna anti-aging.

Medycyna anti–aging to medycyna prewencyjna i przeciwstarzeniowa. Medycyna przeciwstarzeniowa, różni się od medycyny klasycznej tym, że nie jest ona nastawiona na leczenie skutków choroby lecz na prewencję. Medycyna przeciwstarzeniowa ma za zadanie zapobiegać chorobom, wykrywać je i leczyć we wczesnym stadium, a także odwracać skutki chorób już przebytych oraz związanych z wiekiem.

Celem anti-aging jest wydłużenie i poprawa jakości naszego życia, zachowanie witalności, świetnej sprawności zarówno fizycznej jak i psychicznej, młodego wyglądu oraz dobrego samopoczucia na każdym etapie naszego życia, pomimo upływającego czasu. Dlatego też, przesłanie medycyny przeciwstarzeniowej jest adresowane do każdego z nas, niezależnie od wieku. Nigdy nie jest za późno ani tym bardziej za wcześnie, aby poprawić stan zdrowia. Musimy pamiętać, że codziennie pracujemy na długość oraz jakość naszego życia, gromadząc ten cenny kapitał lub tracąc go.

Jakie są najskuteczniejsze metody odmładzające naszą skórę? Wjakim wieku zgłaszają się do Pani pacjentki, niezadowolone ze swojego wyglądu. Czy każdej uda się pomóc?

Najskuteczniejsze metody odmładzania skóry to zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego i botoxu, oraz cała gama zabiegów laserowych, poprawiających jędrność i napięcie skóry. Pacjentki zgłaszające się do naszej Kliniki są w różnym wieku, najwięcej jednak jest pacjentek między 33 a 55 rokiem życia.

Dziś medycyna estetyczna niejednokrotnie postrzegana jest wyłącznie jako biznes, natomiast należy pamiętać, że pacjent to przede wszystkim człowiek i należy dbać o jego dobro. Nie można w tym zawodzie kierować się tylko względami ekonomicznymi. Bardzo ważne, by podczas wykonywania zabiegów, korekt nie zatracić naturalnych rysów twarzy pacjenta. Osobiście zdarza mi się odmówić pacjentowi wykonania zabiegu, jeżeli nie ma do tego wyraźnych wskazań lub jeśli zabieg ten byłby dla niego niewłaściwy.

Pomóc zawsze można każdemu. Nigdy nie jest na to za późno.

Domyślam się, że głównym pacjentami są kobiety. Czy obserwuje pani zmiany u mężczyzn w swoim podejściu do pielęgnacji skóry i zabiegów upiększających?

Oczywiście głównymi pacjentami naszej Kliniki są kobiety. Mężczyźni stanowią obecnie już około 30 % wszystkich naszych pacjentów, czyli dużo. Średnia ta z roku na rok wzrasta. Mężczyźni coraz częściej świadomie dbają o siebie. Panowie najczęściej są zainteresowani zabiegami poprawiającymi jakość skóry i związanymi z pierwszymi oznakami starzenia.

Czy istnieją obecnie skuteczniejsze metody walki z łysieniem? Co możemy polecić panom, którzy chcieliby poprawić stan swojego owłosienia na głowie?

Obecnie najskuteczniejsze w walce z łysieniem są terapie łączone – mezoterapia skóry głowy + stosowanie odpowiedniego preparatu + leczenie hormonalne. W niektórych przypadkach pozostanie niestety tylko przeszczep.

Powróćmy do problemu starzenia. Co robić, aby opóźnić ten proces. Czy istnieje granica, poza którą niewiele się da już zrobić?

O długości naszego życia decyduje kilka czynników, takich jak: geny, styl życia, dieta i środowisko. Wiadomo, że nie mamy wpływu na to, jaką pulę genową dziedziczymy po przodkach, nie przejmujmy się tym jednak. Badania wykazują, że czynniki genetyczne jedynie w 20% odpowiadają za długość naszego życia. Reszta, czyli aż 80% zależy tylko i wyłącznie od nas samych i na tych aspektach skupia się przede wszystkim medycyna przeciwstarzeniowa. Profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób w połączeniu z odpowiednią dla nas dietą i aktywnością fizyczną znacząco poprawią nasze funkcjonowanie. Czynniki wpływające na skrócenie naszego życia to nadwaga, spożywanie dużych ilości alkoholu, palenie papierosów, nie wysypianie się oraz samotność. Na długość życia dodatnio wpływa nasze nastawienie do świata, osobowość i temperament. Ludzie o pozytywnym nastawieniu, otwarci na innych, towarzyscy, aktywni umysłowo, fizycznie oraz seksualnie dłużej cieszą się pełnią zdrowia.

Czy można się uzależnić od pewnych zabiegów, na przykład stosowania botoxu i innych wypełniaczy? Czy tego typu zabiegi są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia?

Tak, oczywiście można się uzależnić od stosowania botoxu i innych wypełniaczy, ale jest to uzależnienie psychiczne, a nie fizyczne. Jeśli widzimy tego typu problem u pacjenta, naszą rolą jest pomoc w wyborze specjalisty, który skutecznie pomorze zaakceptować siebie.

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej: botox i wypełniacze są bezpieczne dla zdrowia. Obecnie pracujemy na sprawdzonych preparatach najwyższej światowej jakości.

Bezpieczeństwo lub jego brak, może być związany z brakiem kompetencji lekarza wykonującego zabieg. Dlatego tak ważne jest korzystanie z usług tego typu u lekarzy z odpowiednimi kwalifikacjami.

Czy medycyna naturalna może jeszcze konkurować z medycyną estetyczną?

Medycyna naturalna nie może już konkurować z medycyną estetyczną. Rozwój medycyny estetycznej jest tak szybki, zabiegi są tak bezpieczne, coraz mniej inwazyjne, a efekty, które dzięki niej możemy uzyskać są bardzo dobre i często wykluczają zabiegi chirurgii plastycznej.

Jakie rady udzieliłaby Pani młodym dziewczynom, niezadowolonym ze swojej urody, które marzą o operacjach plastycznych?

Młodym dziewczynom marzącym o operacjach plastycznych sugerowałabym, aby skorzystały z konsultacji u dobrego lekarza medycyny estetycznej. W chwili obecnej medycyna estetyczna wyparła sporą część zabiegów chirurgii plastycznej. Zabiegi medycyny estetycznej są przede wszystkim mniej inwazyjne, dają mniej powikłań i również spektakularne efekty.

Dziękujemy za rozmowę. Życzymy samych sukcesów w pracy i jak najwięcej zadowolonych pacjentów.