Dieta z modyfikacjami zawartości składników mineralnych stosuje się ją, jeżeli w przebiegu jakiejś choroby występują zaburzenia równowagi wodno – elektrolitowej, obrzęki, wysokie ciśnienie krwi, modyfikuje się wówczas zawartość składników mineralnych w potrawach, poprzez dobór odpowiednich produktów. Najczęściej zmiany dotyczą ograniczenia jonów sodowych, a podwyższenia zawartości potasu, żelaza lub wapnia.
Diety niskosodowe polegają na zmniejszeniu lub wyeliminowaniu chlorku sodu w czasie przygotowania potraw. W zależności od dopuszczalnej ilości sodu wyróżnia się:
Diety niskosodowe stosowane są w takich schorzeniach:
Diety bogatopotasowe polegają na podawaniu produktów i potraw, zawierających zwiększoną ilość potasu i obniżoną ilość sodu, nie dopuszczają do nadmiernej utraty tego pierwiastka z organizmu
i zachwiania poprzez to równowagi wodno – elektrolitowej.
Diety bogatopotasowe stosowane są w następujących schorzeniach:
Produkty wysokopotasowe i zarazem niskosodowe:
W niektórych chorobach, przy dużym niedoborze potasu należy uzupełnić dietę dodatkową dawką potasu (dobowo do 3 g KCL).
Dieta bogatożelazowa - stosuje się ją, gdy organizm jest wyniszczony, cierpi na niedokrwistość poprzez niedobory białka, duże krwawienia. Dietę modyfikuje się wówczas i zwiększa w niej udział żelaza, dotyczy to również okresu ciąży, karmienia i szybkiego wzrostu organizmu.
Dietę bogato żelazową stosuje się w takich schorzeniach:
Wzbogacamy wówczas dietę i podajemy zwiększoną ilość żelaza:
Istotne jest, aby podawać równocześnie witaminę C, B6, B12, kwas foliowy, które ułatwiają wchłanianie żelaza, a unikać szczawianów, błonnika.