Afty i pleśniawki w jamie ustnej dziecka
fot. pixabay com
Afty spowodowane są zakażeniem wirusem herpes simplex, pleśniawki natomiast –drożdżakami czyli grzybami. Obie przykre dolegliwości najczęściej występują u niemowląt i małych dzieci. Główną przyczyną jest zaniedbywanie higieny jamy ustnej dziecka oraz brak dbałości o czystość smoczków i butelek.
Jak wyglądają afty, a jak pleśniawki?
Afty objawiają się pieczeniem, bólem w jamie ustnej, nieprzyjemnym zapachem z ust. Przybierają postać białawych owrzodzeń z czerwona otoczką. Język jest obłożony, czasem obrzęknięty. Chory odczuwa suchość w ustach, zdarza się gorączka. Pleśniawki mają postać szarobiałych plam na języku i błonie śluzowej. Język jest obłożony, chory czuje pieczenie w jamie ustnej.
Zarówno z powodu aft jak i pleśniawek dziecko odczuwa duży dyskomfort. Nie może jeść i przełykać. Może wymiotować. Cierpi z powodu bólu.
Postępowanie z aftami
- Płukanie jamy ustnej i gardła herbatką z nagietka lub szałwi, które działają przeciwzapalnie. Należy unikać rumianku, który może spowodować rozwój aft.
- Można zastosować gotowe preparaty z szałwi lub mirry, które nanosimy na zmienione chorobowo miejsca przy pomocy pałeczek higienicznych.
- Starsze dzieci mogą płukać usta wodą z solą morską. Łyżeczkę soli rozpuszczamy w szklance gorącej wody. Płuczemy jamę ustną przestudzonym roztworem kilka razy dziennie. Taki roztwór skutecznie dezynfekuje i zwalcza zakażenie.
- Maślanka bogata w substancje zasadowe skutecznie regeneruje błonę śluzową jamy ustnej. Maślankę nakładamy na afty przy pomocy pałeczek higienicznych.
- Wzmacniamy układ odpornościowy dziecka. Dbamy o czystość jamy ustnej poprzez przynajmniej dwukrotne mycie zębów w ciągu dnia.
- W przypadku zaostrzenia choroby i wystąpienia dużych owrzodzeń, konieczna jest wizyta u lekarza.
Postępowanie z pleśniawkami
- Stosujemy preparaty z szałwi lub wężówki błotnej do płukania jamy ustnej Podobnie jak w przypadku aft unikamy rumianku.
- Pędzlujemy jamę ustną roztworem mirry. 10 kropli roztworu wlewamy do szklanki ciepłej wody i takim roztworem pędzlujemy miejsca pokryte pleśniawką.
- Pędzlujemy śluzówkę jamy ustnej roztworem boraksu z gliceryną lub roztworem gencjany. Smarujemy lekami przeciwgrzybiczymi: nystatyną i mikonazolem.
- Wzmacniamy system obronny organizmu. Pamiętajmy, że śluzówka jamy ustnej u małego dziecka nie jest zdolna do obrony przed zakażeniami, stąd właśnie częstsze występowanie pleśniawek lub aft.
- Zapobieganie i leczenie polega na przestrzeganiu zasad higieny i karmienia. Smoczki i butelki powinny być gotowane po każdym karmieniu. Nie wolno oblizywać smoczków, a następnie podawać je dziecku. Codzienne mycie zębów u dzieci obowiązkowe!
- Pokarmy zawierające błonnik zapobiegają przedostaniu się grzybów do jelit. Słodycze sprzyjają natomiast ich rozprzestrzenianiu.
- Uwaga: Pojawienie się pleśniawek u dzieci starszych może świadczyć o cukrzycy. Konieczna jest konsultacja lekarska.