Kręgosłup zbudowany jest z kręgów ułożonych jeden na drugim, tworząc kanał, przez który przebiega rdzeń kręgowy i nerwy. Pomiędzy kręgami znajdują się krążki międzykręgowe tzw. dyski, zbudowane z pierścienia włóknistego i jądra galaretowatego; pełnią one rolę elementów tłumiących naciski.
Wyróżniamy następujące odcinki kręgosłupa: szyjny, piersiowy, lędźwiowy oraz kość krzyżową i ogonową. U dzieci i młodzieży obserwujemy niepokojące deformacje kręgosłupa i stawów. Są one związane z nadmiernym obciążeniem układu kostnego. Dźwiganie ciężkich tornistrów, często na jednym ramieniu, niewłaściwa pozycja siedząca podczas np. odrabiania lekcji czy oglądania telewizji, nadwaga, brak aktywności fizycznej powodują dokuczliwe bóle kręgosłupa. Ponieważ kręgosłup połączony jest z mięśniami głowy, tułowia i kończyn, wszelkie bóle mogą promieniować w ich kierunku. Charakterystycznymi objawami są: bóle głowy i karku, bóle pleców, rąk i nóg, nudności, zawroty głowy, mrowienie rąk i nóg.
Co możemy zrobić, aby ulżyć dziecku w cierpieniu? Pierwszym sposobem jest przygotowanie dla dziecka ciepłej kąpieli; może to być kąpiel borowinowa (borowinę możemy zakupić w aptece) w temperaturze 370C przez 10 minut. Po kąpieli dziecko powinno pozostać w łóżku pod przykryciem. Bóle kręgosłupa skutecznie niweluje naświetlanie promieniami podczerwonymi, które może trwać najwyżej kilka minut i w bezpiecznej odległości od aparatu naświetlającego. W przypadku bardzo silnego bólu można podać paracetamol lub ibuprofen, zgodnie z zaleceniem lekarza. Również ostrożnie stosujemy żele i maści przeciwbólowe. Masując bolące plecy, powodujemy rozluźnienie mięśni i wzmocnienie ich ukrwienia, a przez to przyczyniamy się do złagodzenia dolegliwości bólowych. Masujemy delikatnie, wykonując okrężne ruchy. W przypadku przedłużającego się bólu pleców warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który wykona odpowiedni masaż i nauczy ćwiczeń gimnastycznych, poprawiających stan układu kostno-mięśniowego i wzmacniających mięśnie brzucha i miednicy.
Skuteczną metodą walki z bólem jest akupresura. Uciskamy punkt BL31 (wgłębienie powyżej pośladków) i punkt BL67 (na grzbiecie stopy, obok łożyska paznokcia małego palca). Dzieci cierpiące z powodu wad kręgosłupa powinny systematycznie pływać i uprawiać gimnastykę w wodzie. Taka forma ruchu odciąża kręgosłup i stawy, a wzmacnia mięśnie, ścięgna i wiązadła. Dbamy o to, aby dzieci nosiły plecaki, a nie torby na jedno ramię, przy tym ciężar plecaka nie może przekraczać 10% wagi ciała dziecka.
Materac, na którym śpi nasze dziecko nie może być ani za twardy ani za miękki, powinien za to dopasowywać się do fizjologicznego kształtu kręgosłupa. Zwracamy uwagę na postawę naszego dziecka podczas pisania i czytania. I nie zwalniamy dzieci z zajęć wf-u. Pamiętajmy, że nieprawidłowa postawa utrwala się i skutkuje kifozą, lordozą lub skoliozą oraz związanymi z upośledzeniem ruchowym dolegliwościami bólowymi.