Tłuszcze. Obok węglowodanów to główne źródło energetyczne organizmu. 1 g tłuszczu dostarcza 9 kilokalorii. To także źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin A, E, D, K, które się w nich rozpuszczają.
Nienasycone kwasy tłuszczowe biorą udział w budowie błony komórkowej, są odpowiedzialne za transport i rozprowadzanie lipidów oraz przemianę tłuszczów i cholesterolu – pełnią bardzo ważną rolę w zapobieganiu miażdżycy tętnic, kamieni żółciowych, zawałów serca. Kwasy te są pochodzenia egzogennego, to znaczy, że muszą być dostarczone z pożywieniem. Najwięcej jest go w oleju sojowym, słonecznikowym, kukurydzianym, arachidowym i w oliwce z oliwek.
Tłuszcz w organizmie stanowi ok. 10% wagi ciała, w przypadku nadwagi wzrasta do ponad 25%. Stanowi zapas energii, ale nadmiar odkłada się również w tkance podskórnej oraz otacza narządy wewnętrzne. Większe zapotrzebowanie na nienasycone kwasy tłuszczowe występuje u kobiet w ciąży i matek karmiących oraz u osób starszych.
Uwaga! Tłuszcze należy spożywać w postaci surowej, pod wpływem wysokiej temperatury, np. w wyniku smażenia, pieczenia, tłuszcze ulegają rozkładowi na bardzo szkodliwe dla zdrowia substancje. Niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych objawia się suchością skóry, egzemą i różnymi zmianami na skórze, wzrostem zachorowalności na infekcje, zaburzeniami w pracy nerek i innymi.