Kolendra siewna pochodzi ze wschodniej części Morza Śródziemnego oraz Bliskiego Wschodu. Obecnie znana i uprawiana jest niemal na całym świecie: w Europie, Afryce Północnej, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Lubi miejsca nasłonecznione, osłonięte od wiatru, gleby ciepłe, lekkie. Należy do rodziny selerowatych. Jest rośliną jednoroczną. Znane są dwie podstawowe odmiany: drobnoowocowa i gruboowocowa. Dolne liście mają długie ogonki, blaszki pojedyncze lub podzielone, wrębne i karbowane, górne listki drobne, pierzaste. Kwiaty są małe, barwy białej lub różowej, tworzą baldachy. Owoce to rozłupnie koloru słomkowo-brunatnego. Kolendra kwitnie w czerwcu i lipcu, jej owoce dojrzewają w sierpniu. Surowcem zielarskim jest owoc kolendry. Zbiór owoców odbywa się w czasie dojrzewania baldachów głównych, kiedy owoce brunatnieją. Należy zwrócić uwagę na fakt, że owoce kolendry dojrzewają stopniowo. Po ścięciu całej rośliny, pozostawia się ją na polu, tak, aby owoce dojrzały i podeschły. Dosuszoną kolendrę młóci się. Do celów leczniczych wykorzystuje się kolendrę drobnoowocową o dużej zawartości olejku eterycznego. Substancje czynne zawarte w kolendrze: olejek eteryczny, kumaryny, związki białkowe, fitosterole, flawonoidy, kwasy organiczne, olej tłusty, węglowodany, garbniki, Witamina C, sole mineralne i triterpeny.
Właściwości lecznicze. Kolendra wykazuje działanie lecznicze na układ pokarmowy. Posiada właściwości żółciotwórcze, pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Linalol zawarty w olejku eterycznym działa rozkurczającą na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, likwidując wzdęcia, bóle brzucha i hamując nadmierną fermentacje jelit. Kolendra działa również moczopędnie. Zewnętrznie stosujemy olejek z kolendry: do płukania jamy ustnej oraz w okładach na trudno gojące się rany i oparzenia. Kolendra jest cenną przyprawą, wykorzystywana do przyrządzania potraw mięsnych, wędlin, pasztetów, marynat, kiszenia ogórków, jako dodatek do ciast (szarlotki), pierników i kruchych ciasteczek, sałatek, ryżu. Jest składnikiem mieszanki przyprawowej curry. Kolendra wykorzystywana jest również w przemyśle spirytusowym ( produkcja wódek, likierów), kosmetycznym i perfumeryjnym.
Napar z kolendry: 1 łyżeczkę rozgniecionych owoców kolendry zalewamy szklanka wrzącej wody i odstawiamy do zaparzenia przez ok. 15 min. Pijemy ½ szklanki 2-3 razy dziennie. Działo wiatropędnie, reguluje trawienie, pobudza apetyt, znosi uczucie przepełnienia w żołądku.