Coraz więcej osób, w tym bardzo młodych, deklaruje świadome przejście na wegetarianizm. Dla jednych jedzenie jest niemożliwe ze względów etycznych. Zabijanie zwierząt dla pokarmu to bariera nie do przekroczenia. Dla innych dieta wegetariańska jest gwarancja zdrowią i dłuższego życia. Niską wagę ciała (oczywiści przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów), właściwe ciśnienie krwi, obniżenie "złego" cholesterolu wegetarianie zawdzięczają swojej diecie.
Badania rzeczywiście potwierdzają ogólne twierdzenia, że wegetarianie rzadziej chorują na miażdżycę, choroby serca, cukrzycę i różnego rodzaju nowotwory. Z pewnością dieta wegetariańska przyczynia się do poprawy stanu zdrowia, ale oczywiście, i o tym nie zapominajmy, dzieje sie tak w połączeniu ze zdrowym stylem życia (dbanie o zdrowe jedzenie, nie przejadanie się, unikanie używek itp.).
Drugim ważnym aspektem związanym z wegetarianizmem jest wystrzeganie sie zbyt drastycznych form diety, polegających na ograniczeniu posiłków do warzyw i owoców, co w konsekwencji może zrujnować zdrowie. Eliminacja mięsa z codziennego posiłku to wykluczenie najlepiej przyswajalnego białka.
Tymczasem białko jest podstawowym budulcem każdej komórki. Odpowiada za wzrost organizmu i jego prawidłowe funkcjonowanie. Buduje nerwy, kości, mięśnie, skórę, włosy, paznokcie, krew i wszystkie organy wewnętrzne. Z białka zbudowane są również enzymy obecne w organizmie, odpowiadające za procesy chemiczne, bez których nie byłyby możliwy prawidłowy przebieg ważnych procesów życiowych. Białka budują również przeciwciała naszego systemu obronnego, które zwalczają drobnoustroje. Jak więc widać ich rola w organizmie jest nieoceniona. Nie może go więc zabraknąć w naszym codziennym pożywieniu. Cechą dodatnią spożywanego mięsa jest to, że dostarcza on komplet niezbędnych aminokwasów, zapewniających prawidłową syntezę białek w organizmie.
Niestety produkty roślinne nie zawsze zapewniają dostarczenie kompletnego białka, zawierającego wszystkie aminokwasy. Dlatego należy tak dobierać produkty roślinne, aby uzupełniały się wzajemnie w dostarczaniu odpowiednich ilości każdego aminokwasu. Codzienna dieta musi zawierać zarówno produkty zbożowe jak i strączkowe. W diecie wegetariańskiej należy uwzględnić następujące produkty bogate w białko: ryby (tłuste i o białym mięsie np. łosoś, makrela, sardynka, dorsz, halibut), mleko (zwłaszcza kozie i owcze, dużo zdrowsze od krowiego), jajka (od kur hodowanych na wybiegu, karmionych ziarnami i trawą lub jaja kacze i przepiórcze), nabiał (sery białe i żółte, jogurty, kefiry), ciecierzyca, soczewica, groch, produkty sojowe (np. tempeh, tofu, miso, jogurt sojowy), komosa ryżowa, orzechy (włoskie, brazylijskie, piniowe, laskowe, pekan, nerkowce), nasiona (migdały, słonecznik, siemię lniane, dynia, sezam), pieczywo pełnoziarniste.