Pojawiła się już w miejscach, gdzie zwykle rośnie - młodziutka, krnąbrna i piękna. To jedna z tych roślin, która znana jest ze swoich właściwości leczniczych od niepamiętnych czasów. Pisali o niej starożytni jak choćby Hipokrates czy Pliniusz. Pamiętam z okresu mojego dzieciństwa dowcip z nią związany. Nie jest to dowcip zbyt wyrafinowany, ale w pewnym sensie aktualny. Otóż wysłano do Polski rosyjskiego szpiega, który miał przeanalizować sytuację bieżącą w kraju nadwiślańskim. Szpieg po wyczerpującym szpiegowaniu udał się w miejsce ustronne w celu załatwienia swych potrzeb fizjologicznych. Kucając, został poparzony dotkliwie przez polskie pokrzywy właśnie, a na jego genitaliach i odbycie pojawiły się zaczerwienienia i bąble. Przerażony raportował: " W Polszy takaja tiechnika, nawet w krzakach elektryka". Pokrzywy zawsze nam sprzyjały, choć wielu ignorantów traktuje je jako chwast, który należy usunąć. Tymczasem nasza krnąbrna przyjaciółka jest zielem, zawierającym same skarby.
Co cennego znajduje się w pokrzywie?
W liściach i korzeniu znajdziemy duże ilości krzemkrzemionki, w której pokrzywapokrzywa jest liderem wraz ze swoim kolegą skrzypem polnym. Często zresztą łączymy oba zioła w różnych mieszankach. Dla zaspokojenia Waszej ciekawości dodam, że krzemionka znajduje sie we włoskach parzących, widocznych, kiedy przyjrzymy się roślinie. Krzemionka, jak wiadomo to znakomity budulec dla naszych włosów i paznokci. W liściach pokrzywy znajdują się różnego rodzaju barwniki roślinne (wykorzystywane często w średniowieczu) jak chlorofil czy beta-karoten. W liściach znajdujemy również witaminę C, K, B, B2, B6, garbniki, flawonoidyflawonoidy, karotenoidy, fosfor, potaspotas, wspomniany krzem, spore ilości jodu, żelaza, siarki, magnezu. Jakby tego wszystkiego było mało, pokrzywa zawiera olejki eteryczne, wspomagający nasz organizm w zwalczaniu infekcji. A trzeba wam wiedzieć, że na tym jeszcze nie koniec. Do celów leczniczych wykorzystujemy oprócz liści szeroko rozbudowany korzeń. Korzenie stosuje sie między innymi do leczenia przerostu gruczołu krokowego, ale też podobnie jak z liści wytwarza się specyfiki do obniżenia cukru we krwi. Korzenie zawierają również duże ilości łatwo ,przyswajalnej krzemionki. Znajdują się tam również spore ilości wapnia, związków lipidów, sterole, polisacharydy, lignany i kwasy organiczne. zarówno liście jak i korzenie działają moczopędnie i oczyszczają nasz organizm z toksyn. Pokrzywa może mieć kapitalne znaczenie dla osób walczących z nadwagą, bo z jednej strony wydalają z organizmu spora ilość zatrzymywanych płynów, z drugiej wzbogacają go o ogromną ilość łatwo przyswajalnych dobroczynnych pierwiastków. Liście pokrzywy działają rozkurczowo, ściągająco, przeciwcukrzycowo, przeciwzapalnie, wzmacniająco. Mają duży wpływ na produkcję czerwonych ciałek krwi, hemoglobiny i zdecydowanie przyspieszają przemianę materii. Od niepamiętnych czasów wykorzystywana do zwalczania bólów reumatycznych, przy hamowaniu krwawienia i do zwalczania i odkażania owrzodzeń.
Świeże zerwane rośliny wykorzystywane są również do walki z artretyzmem i we wszelakiego rodzaju nerwobólach. Pokrzywa genialnie wspomaga pracę wątroby i trzustki oraz stosowana jest w kamicy żółciowej. Jak już wspomniałem, ziele pokrzywy szeroko wykorzystywane jest w kosmetyce jak również w suplementach i lekach, związanych z leczeniem włosów, paznokci i skóry. Myślę, że informacje, które wam przedstawiłem są na tyle wyczerpujące, że na spacerach, czy w swoich ogródkach wypatrywać będziecie pokrzywy z utęsknieniem. Teraz na wiosnę zrywajcie ją w dużych ilościach! Róbcie z niej sałatki, krójcie i dodawajcie do kanapek! Zalewajcie świeżą wrzątkiem i pijcie! Krójcie, mielcie w mikserze i wcierajcie w skórę głowy! Nacierajcie sobie buzię i całe ciało! Dodawajcie do kąpieli, a nawet parzcie się nią w ramach rodzinnego masochizmu! Niech od tej pory pokrzywa towarzyszy wam przez całe życie. Bo mamy być zdrowi i piękni! Na złość Putinowi oczywiście!