Narciarska odwilż
fot. shortsands sxchu
Uwaga, sezon narciarski tuż, tuż
Zbliża się czas zimowego szaleństwa. Z naszych schowków wyjmujemy sprzęt i sprawdzamy, czy odpowiada on jeszcze naszym wymaganiom.
|
|
Przecież od ubiegłego roku wiele mogło się zmienić: nowe oczekiwania, inne upodobania, a może niestety spora nadwaga? Aby jazda na nartach sprawiała nam prawdziwa przyjemność, nie może ona być dla nas męcząca. A będzie, jeśli za każdym razem, po kilku skrętach, będziemy musieli odpoczywać. Poza tym braki kondycyjne wpływają na bezpieczeństwo jazdy, mogą przyczynić się do upadków i związanych z nimi kontuzji. Amatorzy szybkiej jazdy niech zapomną o tym, że wolno im odpuścić przygotowanie kondycyjne. Każdy narciarz powinien zadbać o wytrenowanie cech motorycznych takich jak: siła, wytrzymałość, ruchliwość, zwrotność i szybkość. Podczas jazdy na nartach wykonujemy ruchy, w które wkładamy spory wysiłek. Najbardziej obciążone są mięśnie prostujące bioder i kolan, w następnej kolejności mięśnie tułowia (grzbietu i brzucha) oraz mięśnie prostujące ramion. Dlatego tak ważny jest trening wytrzymałościowy, wzmacniający mięśnie i stawy. Do tego dochodzi rozciąganie ciała i rozluźnienie mięśni, które zawsze należy wykonywać po wysiłku. Tylko mięśnie odpowiednio rozciągnięte stają się bardziej wytrzymałe, usprawniają ruchomość stawów i chronią przed kontuzjami.
|
|
Bez odpowiedniej ruchliwości kręgosłupa i stawów, ścięgien i wiązadeł oraz rozciągliwości mięśni bardzo trudno jest opanować dobrą technikę jazdy na nartach. Ruchliwość warunkuje przy tym wytrenowanie zwrotności i szybkości. Zwrotność wiąże się ze zdolnością do koordynacji układu motorycznego całego ciała. Ważne są tutaj: zręczność, zmysł równowagi, wyczucie rytmu, zmysł orientacji i przewidywanie ruchów. W przypadku szybkości największą rolę odgrywają: szybkość reagowania i szybkość działania. Każdy narciarz powinien posiadać również pewne predyspozycje psychiczne, które sprawiają, że będzie czuł się bezpiecznie na stoku, a także zadba o bezpieczeństwo innych. Są to: zdolność do koncentracji, odwaga, wytrzymałość psychiczna, odporność na warunki zewnętrzne. Każdy urlop narciarski powinien być niezapomnianym przeżyciem, dlatego przed jego rozpoczęciem warto zadbać o swoja kondycję fizyczną i psychiczną.