1. Nadciśnienie tętnicze pierwotne – w początkowym okresie choroby wzrost ciśnienia występuje tylko w pewnych sytuacjach np. w wyniku zdenerwowania lub przemęczenia. Z czasem może dojść do tzw. ciśnienia utrwalonego. Najcięższą odmianą nadciśnienia jest tzw. nadciśnienie złośliwe.
Typowymi objawami nadciśnienia tętniczego są: bóle głowy, uczucie ucisku w głowie, nudności, szum w uszach. Niestety zdarza się, że nadciśnienie nie daje żadnych objawów i odkryte zostaje przypadkowo. Tymczasem nadciśnienie jest bardzo szkodliwe dla układu sercowo-naczyniowego. Prowadzi do zmian w naczyniach krwionośnych, przyspiesza prace lewej komory serca, doprowadzając często do przerostu lewej komory. Nie leczone nadciśnienie w końcu może doprowadzić do niewydolności krążenia, zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek.
Nadciśnienie tętnicze wymaga odpowiedniej diety, uregulowanego trybu życia i przestrzegania wszystkich zaleceń lekarza.
Czynniki, które wywołują nadciśnienie to: uwarunkowania genetyczne, nadmierne spożywanie soli, niewłaściwa dietetyka, otyłość, napięcia psychiczne, palenie papierosów. Wartości prawidłowe ciśnienia nie przekraczają 140/90 mm Hg, wartości świadczące o nadciśnieniu to od 160/95 mm Hg i więcej.
2. Nadciśnienie tętnicze wtórne (objawowe) – wywołane jest przez różne choroby, np. choroby nerek, gruczołów dokrewnych, wad rozwojowych naczyń, guzy i urazy mózgu, zapalenia mózgu, zapalenia opon mózgowia. Niektóre przyczyny nadciśnienia wtórnego mogą być usunięte operacyjnie, pozostałe leczone są farmakologicznie.