To roślina dwuletnia lub bylina z rodziny ślazowatych, pospolita na całym niżu i w wyższych partiach górskich, spotykana w przydrożnych miejscach i w rumowiskach, trzymająca się żyźniejszej ziemi. Występuje pod licznymi nazwami lokalnymi np. ślaz dziki, zajęczy, gęsi, polny itp. Osiąga on ponad metr wysokości, jego łodyga jest szorstko owłosiona, kwitnie od lipca do września. Kwiaty ma duże, promieniste, purpurowo-różowe z ciemniejszymi żyłkami, osadzone po kilka w kątach liści.
Do celów leczniczych wykorzystuje się kwiaty (świeżo rozwinięte), które zbiera się przez całe lato. Można również do celów leczniczych wykorzystać liście, które zbiera się podczas kwitnienia rośliny (zrywamy bez ogonków, bez plam, mają być czyste).
Do użytku wewnętrznego:
Używany jest jako środek powlekający, osłaniający i zmiękczający w stanach kataralnych i zapalenia dróg oddechowych, przy nieżytach przewodu trawiennego, wrzodach żołądka i dwunastnicy, nerwicy żołądka.
Na użytek zewnętrzny:
Okłady na wrzody, oparzenia, zapalenie spojówek, stany zapalne jamy ustnej.
Użycie :
Mieszanka do płukania gardła: pomieszać liść ślazu, liść prawoślazu, kwiat bzu czarnego, kwiat rumianku i przygotować napar.
Napar ślazowy : 1-2 łyżki mieszaniny kwiatów i liści ślazu zalać 1,5 szklanki wody wrzącej i parzyć 10 minut i jeszcze przez 15 minut naciągać, następnie przecedzić. Popijać po 1/3 szklanki 3 razy dziennie przy kaszlu suchym i chrypce. Można też go stosować w stanach zapalnych dziąseł, ust i gardła.
Odwar:2 łyżki kwiatów ślazu i 1 łyżka liści prawoślazu na 2 szklanki wody i gotować 3 minuty, następnie wypić w 2 porcjach – w stanach zapalnych żołądka, przełyku, do stosowania przez osoby starsze, otyłe przy zaparciach atonicznych.
Napar do płukania: zmieszać po 50 g ślazu, kwiatów lipy, kwiatów krwawnika, liści szałwi – zalać 1 łyżeczkę mieszanki szklanką wody. Parzyć 15 minut potem przez 10 minut naciągnąć i przecedzić – do płukania jamy ustnej i gardła oraz w stanach zapalnych błon śluzowych.
Można też stosować kąpiel ślazową, która ma działanie regenerujące na skórę, przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz ma właściwości kosmetyczne. Przepis: garść rozdrobnionych kwiatów i liści ślazu, 4 łyżki kwiatów lipy, krwawnika i rumianku zalać 2 litrami gorącej wody i pozostawić pod przykryciem godzinę, potem ogrzać do wrzenia (nie zagotować) i to wszystko wraz z ziołami wlać do wanny i dopełnić wodą do 1/3 objętości.
Źródło: Jadwiga Górnicka " Apteka Natury", Aleksander Ożarowski, Wacław Jaroniewski: "Rośliny Lecznicze".