ZAKRZEPOWE ZAPALENIE ŻYŁ – polega na wytworzeniu się w żyłach, najczęściej kończyn dolnych skrzepliny krwi, która może zaczopować światło żyły i uniemożliwić przepływ krwi do serca. W miejscu tym pojawia się stan zapalny. Najbardziej narażone na zakrzepowe zapalenie żył są osoby, które przez dłuższy czas skazane były na leżenie, chorowały wcześniej na różne choroby żył, cierpią na nadmierną krzepliwość krwi, zażywają pewne leki podrażniające śródbłonek żył. Zakrzepowe zapalenie żył powodują również choroby innych narządów oraz choroby zakaźne.
Zakrzepowe zapalenie żył dotyczy żył powierzchniowych oraz żył głębokich.
W przypadku zakrzepicy żył powierzchniowych występują takie objawy jak: zaczerwienienie skóry, świąd, zgrubienie żyły w miejscu zapalenia, rozpierający ból mięśni podudzia, może wystąpić stan podgorączkowy.
W przypadku zapalenia żył głębokich mamy do czynienia z takimi objawami jak: ból i obrzęk całej kończyny, skóra jest przebarwiona na sino lub czerwona.
Zdarza się jednak, że zakrzepica przebiega bezobjawowo, dopóki skrzep uwolni się do krwioobiegu i zaczopuje światło naczynia w narządach takich jak płuca, mózg, serce, co wywołuje stan zagrażający życiu. Należy unikać masowania bolących miejsc, aby nie doszło do oderwania zakrzepu. Nogi należy unosić często do góry, dbać o ruch tak, aby pobudzać krążenie krwi, pić dużo płynów, aby uniemożliwić zagęszczenie krwi.
W przypadku choroby wymagającej dłuższego leżenia, chory powinien poruszać palcami, stopami, konieczne są leki przeciwzapalne i przeciwkrzepliwe.