Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez przypraw. Dzięki przyprawom potrawy zyskują niepowtarzalny smak, zapach i wygląd. Ale to nie wszystko. Wiele z nich wykazuje dobroczynne działanie na układ pokarmowy, ułatwia trawienie, poprawia apetyt. Z jednej strony doceniamy ich walory kulinarne, z drugiej cieszą nas ich właściwości lecznicze. Zmielone całe rośliny lub jej części jak: liście, korzenie, kwiaty, nasiona są odpowiednio suszone, a następnie prawidłowo przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach, w ciemnych i chłodnych miejscach. Przyprawy maja jeszcze jedna zaletę: mogą zastąpić w kuchni szkodliwą dla zdrowia sól. Oto niektóre z najbardziej znanych i niezbędnych w naszej kuchni:
Anyżek - zawiera olejki eteryczne, anetol, estragol. Nasiona anyżku mają właściwości lecznicze: są środkiem wykrztuśnym, zwalczają kaszel, pobudzają apetyt, usuwają wzdęcia, poprawiają przemianę materii.
Cynamon - to przyprawa o działaniu rozgrzewającym, tonizującym, odkażającym, wspomagający organizm przy przeziębieniach i chorobach infekcyjnych. Wzmacnia organizm, pomaga w osłabieniu i zmęczeniu, łagodnie uspokaja i jest delikatnym środkiem przeciwbólowym, przeciwwymiotnym. Łagodzi mdłości i wspomaga trawienie. Cynamon bardzo dobrze działa na chore zatoki i jest skutecznym środkiem wykrztuśnym. Duża ulgę przynoszą inhalacje wykonane nad parującym wywarem z cynamonu.
Imbir - przyprawa znana na całym świecie, uważana nawet za afrodyzjak. Imbir zawiera dużą ilość olejków eterycznych, białko, tłuszcz, błonnik, wapń, żelazo i magnez. Dodaje się go do sosów, zup, potraw kuchni chińskiej i indyjskiej oraz do produkcji likierów. Imbir jest leczniczym środkiem na kaszel i przeziębienie, działa rozgrzewająco. Wypicie szklanki ciepłego mleka z odrobiną startego imbiru chroni przed przeziębieniem lub pomaga w jego wyleczeniu. Można przygotować również inny napój. Kawałeczek korzenia imbiru ścieramy na tarce, zalewamy wrzątkiem, po pewnym czasie dodajemy łyżeczkę miodu i sok z cytryny. Taka herbatka z imbiru rozgrzewa organizm, usuwa mdłości u kobiet w ciąży i u osób cierpiących na chorobę lokomocyjną.
Kardamon - dodajemy go zarówno do potraw ostrych jak i słodkich w formie strąków lub nasion. Ma bardzo intensywny zapach, niweluje przykry zapach z ust, jest środkiem tonizującym i wykrztuśnym, leczy biegunkę, wzdęcia, niestrawności i różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Gałka muszkatałowa - pozyskuje się ją z drzewa iglastego Myristica fragrans. Działa leczniczo na układ pokarmowy. Skuteczna jest w zatruciach pokarmowych - ulgę przynosi wypicie herbatki miętowej ze szczyptą gałki muszkatałowej. Leczy biegunki, usuwa mdłości. W medycynie hinduskiej wykorzystywana jest również do leczenia chorej skóry, bezsenności i kaszlu.
Gorczyca - jej nasiona mają działanie moczopędne i pobudzające wymioty. W formie mączki gorczycy używana jest do zewnętrznych okładów np. w przypadku rwy kulszowej. Pobudza wydzielanie soków trawiennych, ułatwia procesy trawienne, wykazuje działanie przeciwzapalne.
Goździki zawierają eugenol - olejek eteryczny, przywracający świeży oddech. Pobudzają krążenie, zwalczają senność i zmęczenie. Wypicie herbatki ziołowej z dodatkiem zgniecionego goździka pobudzi krążenie i doda energii. Goździki są silnym środkiem odkażającym, mają właściwości przeciwbólowe. W medycynie hinduskiej mają zastosowanie w leczeniu bólu zęba. Można żuć goździk lub posmarować okolice zęba kropelką olejku goździkowego.
Jałowiec - działa tonizująco na układ pokarmowy, wspomaga procesy trawienne, przyspiesza wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Korzystnie działa w przypadku reumatyzmu i stanów zapalnych pęcherza.
Pieprz - ostra przyprawa, obecna w każdej kuchni. Rozgrzewa organizm, pobudza krążenie, wykazuje działanie antybakteryjne, pobudza procesy trawienne, chroni przed zatruciami pokarmowymi oraz pasożytami.