NADCZYNNOŚC KORY NADNERCZY
1). Zespół Cushinga – polega na zaburzeniach metabolicznych i somatycznych, spowodowanych nadmiernym wydzielaniem kortykosteroidów, w szczególności kortyzonu. Przyczynia się do tego przeważnie gruczolak przysadki, guzy nowotworowe kory nadnerczy.
Główne objawy to: osłabienie organizmu, zmiany w wyglądzie twarzy ( okrągła i czerwona twarz), otyłość tułowia i karku, czerwone wybroczyny na skórze, spadek potencji, zanik miesiączki u kobiet, bóle kości i kręgosłupa, nadciśnienie tętnicze, niski poziom fosforu i potasu we krwi, zwyrodnienia kostne.
2). Zespół Conna – wywołany jest nadmiernym wydzielaniem aldosteronu.
Objawy to: zatrzymanie wody i sodu w organizmie, brak potasu i zaburzenia w funkcjonowaniu mięśni, ciężar właściwy moczu jest niski i odczyn – zasadowy. Główną przyczyną jest pojedynczy gruczolak kory nadnerczy, rzadziej gruczolaki mnogie lub rozrost kory nadnerczy.
3). Zespół nadnerczowo-płciowy - to nadmierne wydzielanie androgenów nadnerczowych, może to być zaburzenie wrodzone i prowadzić u dziewcząt i kobiet do rozwoju męskich cech płciowych. Przyczyną nadmiaru androgenów może być również guz nowotworowy.