MNISZEK LEKARSKI – jest znany pod różnymi nazwami np. dmuchawiec, wilczy ząb. Jest pospolitym chwastem, który występuje w całym kraju.
Mniszek jest rośliną żółciopędną, do celów leczniczych wykorzystuje się korzeń, kwiaty oraz liście. Działa korzystnie dla chorych na wątrobę. Drenuje wątrobę i przewody żółciowe ułatwiając przepływ żółci do dwunastnicy, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i ułatwia trawienie pokarmów, poprawia krążenie, działa moczopędnie, obniża poziom glukozy we krwi, ma też właściwości przeciwgnilne i przeciwszkorbutne, wzmacnia i wzbogaca apetyt przez działanie na wątrobę.
Przepisy: (Jadwiga Górnicka)
Napar: pociąć 50 g korzeni i liści, zalać to 1 litrem wody, gotować 2 minuty, pozostawić 10 minut pod przykryciem do naciągnięcia. Przecedzić i wlać do termosu. Pić po pół szklanki dziennie na 30 minut przed posiłkami. Napar wskazany jest przy chorobach dróg moczowych, żółciowych, wątroby, niestrawności, żółtaczce, przewlekłych trudnościach oddawania moczu, trądziku młodzieńczym, miażdżycy, półpaścu, złej przemianie materii.
Napar z kwiatu: stosować przy zapaleniu przydatków, skąpych krwawieniach macicznych również przy zakłóceniach miesiączkowania.
Napar z korzenia: stosować przy kamicy żółciowej, nerwicy żołądka, biegunkach, krwawieniach wewnętrznych, ischiasie.
Przepis na WINKO NA KWITACH MNISZKA – 250 g kwiatu, 1 kg cukru, 2 litry wody, 5 dag drożdży winnych – pozostawić w ciemnym miejscu na kilka tygodni, kiedy kwiat opadnie na dno, zlewa się wino do butelek, które należy przechowywać w ciemnym miejscu. Zażywać 2 razy dziennie mały kieliszek przed jedzeniem przy dolegliwościach kobiecych i trawiennych.
Do stosowania zewnętrznego: (Jadwiga Górnicka)
Mleczko białe: korzeń w przełomie, liść czy kwiat świeżo zerwany dają mleczko, którym można przepalać kurzajki, brodawki.
Napar z wodą destylowaną: do obmywania plamek na twarzy.
Mniszek – to roślina lecznicza moczopędna .
Korzeń upalony używany jest w skład dobrej kawy zbożowej. Młode liście są dobre do sporządzania sałaty (można dodać miodu i śmietany).