Jod – to pierwiastek potrzebny każdemu organizmowi w niewielkich ilościach, jednocześnie jest niezbędny dla zdrowia. Jego obecność jest warunkiem wytwarzania prawidłowej ilości hormonów tarczycy, które decydują o wielu procesach zachodzących w organizmie. Tarczyca odpowiada za przemianę materii, rozkład białek, wytwarzanie energii z tłuszczów, wzrost i rozwój organizmu, kształtowanie nerwów, mięśni i kości, wzrost paznokci i włosów, kontrolę stężenia cholesterolu.
Zalecana dzienna dawka jodu dla osoby dorosłej wynosi ok.140 µg. Jod nie jest magazynowany w organizmie, więc należy dbać o ciągłe dostarczanie go wraz z pokarmem. Najlepszy naturalnym źródłem jodu są wodorostywodorosty różnych odmian np. miso wakame, kombu, warami, nori, agar-agar, dulse. Suplementy z wodorostów dostępne są w sklepach ze zdrową żywnością. Jod występuje również w rybach morskich (łupacz, dorsz, śledź, tuńczyk), soli morskiej, serze żółtym, owocach (ananasy, rodzynki), warzywach, płatkach zbożowych, mięsie.
Niedostateczna podaż jodu prowadzi do powiększenia tarczycy, lecz nawet bardzo powiększony gruczoł nie nadąża z produkcją hormonów. Zbyt dłuży i przewlekły niedobór jodu powoduje otyłość, osłabienie, zaparcia, suchą skórę, problemy neurologiczne, chroniczne zmęczenie, spadek odporności, obniżenie sprawności umysłowej. Zapotrzebowanie na jod wzrasta u osób, które nie jedzą ryb, roślin morskich i soli, u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Jod szybko usuwany jest z organizmu, toksyczność z przedawkowania jest raczej mało prawdopodobna. W Polsce najwięcej jodu jest w rejonach nadmorskich, ale również, co ciekawe, w południowej miejscowości uzdrowiskowej Romanowie Zdroju, gdzie jod dociera, niesiony prądami powietrznymi znad Morza Śródziemnego.