Granat (Punca granatgranatum) uprawiany w największych ilościach w Brazylii, Kolumbii oraz Afryce. Znany od tysiącleci, nie tylko jako smaczny owoc, ale również ze względu na cenne właściwości lecznicze. W starożytności traktowany był jak owoc życia. Spożywano go jako środek odmładzający, ale również zapewniający płodność. Wysoko ceniony był w starożytnej Grecji, starożytnym Rzymie, a także w Chinach, gdzie traktowano go jako symbol młodości i długowieczności.
Owoc granatu ma kulisty kształt. Z zewnątrz otacza go twarda skórka koloru żółtego lub purpurowego, wnętrze wypełnia czerwony miąższ o smaku słodkim lub słodko-kwaśnym, wypełniony drobnymi, soczystymi pestkami, również jadalnymi.
Obecnie można zapoznać się z licznymi wiarygodnymi badaniami, potwierdzającymi pro-zdrowotne właściwości granatu. Okazuje się, że granat jest bogatym źródłem wielu składników odżywczych oraz substancji czynnych. Zawiera beta-karoten, witaminy C, E, B1, B3, B6, potaspotas, wapńwapń, żelazo, cynk, selen, miedź, glukozę, fruktozę, białko, kwasy organiczne, w szczególności kwas cytrynowy, polifenole (głównie flawonoidy), błonnikbłonnik. Granaty mają silne działanie antyoksydacyjne, zwalczają wolne rodniki, które uszkadzają komórki i przyspieszają proces starzenia. Antyutleniacze wzmacniają układ naczyniowo-sercowy. Działają przeciwzapalnie, redukują złogi i zwapnienia w naczyniach, chroniąc przed miażdżycą, usprawniają krążenie krwi w sercu. Flawonoidy zawarte w granacie uszczelniają naczynia krwionośne, zapobiegają zwapnieniu tętnic i chronią przed zatorami w żyłach. Polifenole chronią układ nerwowy, wzmacniają pracę mózgu, spowalniają proces demencji, a także łagodzą objawy choroby Alzheimera. Sok z granatu wykazuje właściwości regulujące metabolizm, dlatego wskazany jest dla osób zmagających się z cukrzycą i wysokim cholesterolem. Regularne picie soku z granatu reguluje poziom glukozy, cholesterolu i tłuszczów we krwi. Świetnie działa na skórę. Wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Leczy trądzik i różne podrażnienia skóry, goi rany wygładza zmarszczki, poprawia gęstość i elastyczność skóry, nawilża ją, odżywia, poprawia ukrwienie. Granaty – jak udowodniono – mają istotne znaczenie w hamowaniu wzrostu guza piersi oraz zmniejszeniu ryzyka zachorowania na ten typ nowotworu. Dzieje się tak za sprawą substancji czynnych obecnych w granacie, które hamują przekształcanie androgenów w estrogeny, co sprzyja powstawaniu nowotworu piersi. Jak wykazują badania właściwości lecznicze granatu przejawiają się również w zapobieganiu nowotworom jajników, prostaty, jelit i płuc oraz w regulowaniu poziomu hormonów organizmie. Aby uzyskać efekty lecznicze, granaty należy spożywać regularnie, najlepiej codziennie wypijać sok z granatów, który oprócz nieocenionych właściwości, cudownie gasi pragnienie.