Każda matka powinna być świadoma tego, że karmiąc swoje dziecko piersią, dostarcza mu najlepszego pożywienia. Laktacja rozpoczyna się w 48-72 godzin po porodzie. Wtedy pojawia się mleko w ilości ok. 120 ml na dobę. Noworodek powinien ssać zaraz po urodzeniu. Pokarmem dla niego jest wówczas tzw. siara, zawierająca liczne substancje białkowe. Dopiero uwolniona z przysadki prolaktyna powoduje, że gruczoł sutkowy produkuje mleko. Mleko matki pozbawione jest drobnoustrojów i zawiera dużo przeciwciał, wspomagających układ odpornościowy dziecka. Poza tym mleko matki jest dobrze trawione i łatwo przyswajane przez noworodka. Przyjrzyjmy się dokładnie składnikom odżywczym znajdującym się w pokarmie matki. Są to: białko, cukier, tłuszcz, składniki mineralne. W porównaniu mlekiem krowim, mleko matki zawiera więcej albuminy niż kazeiny, tłuszcze to przeważnie nienasycone kwasy tłuszczowe. Ma to olbrzymie znaczenie na słabo rozwinięty jeszcze układ pokarmowy dziecka, jest on znacznie mniej obciążony trawieniem i funkcjonuje znacznie sprawniej.
Każda kobieta z wielką troską powinna podejść do sposobu odżywiania się podczas karmienia swojego dziecka, codzienna jej dieta musi być pełnowartościowa i urozmaicona. Prawidłowe odżywianie ma ogromne znaczenie nie tylko dla dziecka, ale również dla matki. Matka karmiąca musi zadbać o wszystkie składniki odżywcze w spożywanym pokarmie, które uchronią ją przed osłabieniem, infekcjami, wypadaniem włosów, próchnicą zębów, problemami z cerą i wielu jeszcze innymi przykrymi skutkami złego odżywiania. Droga matko! Jedz codziennie produkty mleczne – twarożek lub żółty ser, mleko (nie przesadzaj z ilością), jogurt, jajka, chudą wędlinę dobrej jakości, sałatki z warzyw i surówki (ale nie z warzyw wzdymających i wprowadzane stopniowo do diety), zupy jarzynowe, mięsa i ryby gotowane lub duszone, pieczywo z ziarnami, ziemniaki, kasze (mogą działać wzdymająco, więc wprowadzamy w późniejszym okresie karmienia), ryż, owoce (bez cytrusów i truskawek).
Ze względu na dobro dziecka matka powinna zdecydowanie wystrzegać się picia alkoholu, kawy i napojów zawierających kofeinę, zażywania leków bez konsultacji z lekarzem. Bezwzględnie nie wolno palić i zażywać narkotyków. Jeżeli chodzi o produkty spożywcze nie wszystkie są wskazane. Matka musi mieć świadomość tego, że to, co spożyje, trafi za pośrednictwem jej mleka do organizmu dziecka. Dlatego powinna wykluczyć ze swojej codziennej diety takie produkty jak: ostre przyprawy, cebulę, czosnek, kapustę, kalafior, szparagi, warzywa strączkowe, produkty wysoko przetworzone, napoje gazowane, czekoladę, kakao. Przygotowując obiad, decydujmy się raczej na potrawy gotowane lub duszone, a nie pieczone i smażone. Zaoszczędzimy naszemu dziecku bolesnych skurczów jelit, a sobie stresu spowodowanego ciągłym płaczem dziecka. Jeżeli zaobserwujemy, że nasze dziecko źle reaguje na określony produkt, wykluczmy go z diety, aby uniknąć u naszego dziecka kolki jelitowej.