Nabrzmiały brzuch jest codzienną udręką nie jednej z nas. Nie dopinający się guzik budzi w nas przerażenie, obniża nasze samopoczucie, sprawia, że czujemy się nieatrakcyjne. Tymczasem powód najczęściej bywa banalny. Przepełniony żołądek i jelita powiększają obwód talii. Nadmiar spożywanych węglowodanów i tłuszczów powoduje przykre wzdęcia i uczucie przepełnienia. Wiele osób cierpi z powodu zatrzymywania płynów w organizmie. Jest to konsekwencją spożywania potraw nadmiernie solonych oraz wysoko przetworzonych, bogatych w konserwanty i różne dodatki do żywności.
Pierwszym krokiem rozwiązania problemu jest zweryfikowanie naszego codziennego jadłospisu. Ograniczamy spożywanie soli, zastępując ją ziołami. Kontrolujemy etykiety kupowanych produktów. Unikamy kupowania przypraw, bulionów, zup w proszku, konserw, przetworów peklowanych, wędlin, w składzie których występuje glutaminian sodu E-624. Ten sztuczny dodatek wielu produktów spożywczych skutecznie zakłóca uczucie sytości i głodu oraz podrażnia układ pokarmowy.
Nadmiar płynów w organizmie pomagają usuwać takie zioła jak: krwawnik, pokrzywa, czarny bez i wiązówka błotna. Właściwości takie wykazuje również pietruszka i ogórek. Wszelkie zaburzenia w procesie trawienia oraz nieprawidłowy skład flory bakteryjnej w jelitach również przyczyniają się do wzdęć.
Prawidłowe postępowanie w codziennym żywieniu przyczynia się do uregulowania pracy układu pokarmowego i wyeliminowaniu kłopotliwego problemu. Zjadamy posiłki powoli, bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Nie popijamy go za każdym razem łykiem napoju (najczęściej jest to słodka herbata lub owocowy sok). Porcje żywności powinny być niewielkie. Nie łączymy białka z węglowodanami. Unikamy nadmiaru wzdymających potraw (potrawy tłuste, smażone, warzywa strączkowe w nadmiarze). Dbamy o to, aby codziennie zjeść naturalny jogurt z żywymi kulturami bakterii, bez żadnych dodatków. Jest to porcja naturalnego leku, leczącego nasze jelita i wzmacniającego nasz układ odpornościowy.
Obrzmienie przedmiesiączkowe dotyka wiele kobiet, ale również można temu przeciwdziałać. Rezygnujemy z cukru, soli, kawy, wzbogacamy naszą dietę w niezbędne kwasy tłuszczowe i pokarmy, zawierające witaminę E, B6 i magnez. Dwa razy dziennie pijemy napar ze skrzypu polnego lub herbatkę z nasion selera. Skutecznie działa masaż brzucha wykonany dłonią ruchami okrężnymi zgodnie ze wskazówkami zegara przy użyciu mieszanki z olejków jałowcowego, rozmarynowego i lawendowego (po dwie krople). Zamiast masażu można wykonać okład, namaczając ręcznik w ciepłej wodzie, do której uprzednio dodano olejki zapachowe. Oprócz tych wyżej wymienionych można stosować olejek cynamonowy, imbirowy, goździkowy i miętowy. Ciepły okład utrzymujemy na brzuchu przez kilka minut. Dużą ulgę przynosi kąpiel z dodatkiem trzech kropli olejku z czarnego pieprzu i z kopru włoskiego. Bardzo skuteczne dla wszystkich cierpiących z powodu obrzmienia brzucha są herbatki ziołowe z mięty, pochrzynu, imbiru, cynamonu, melisy, kopru włoskiego, rumianku. Naturalnym lekiem na wzdęcia są przyprawy, które dodajemy do różnych potraw. Wśród nich na uwagę zasługują: imbir, majeranek, kardanom i kminek.