Występuje w Europie oraz północnej i zachodniej Azji. W Polsce rośnie dość pospolicie na niżu i w górach, aż po strefę kosodrzewiny, w lasach i zroślach oraz na porębach leśnych.
W kulturze Słowian była owocem ważnym i cenionym. Chyba we wszystkich słowiańskich językach nosi tę samą nazwę malina lub malyna.
Malina wydaje pędy obłe, nieco oszronione, łukowato wygięte, do 2 m wysokie, w dole okryte słabymi szczecinowatymi kolcami. Liście 3- lub 5-, 7- listkowe, ogonkowe z wąskimi przylistkami u nasady.
Listki pod spodem biało filcowate, na brzegu ostro piłkowane. Kwiaty białe, promieniste, zebrane w grona lub baldachogrona. Owoc wielokrotny pestkowiec, barwy czerwonej, malinowej, jadalny, bardzo smaczny, o przyjemnym swoistym zapachu.
Obecnie malina jest uprawiana na dużą skalę jako krzew owocowy w wielu krajach klimatu umiarkowanego. W uprawie znanych jest wiele odmian. Pędy maliny żyją przez 2 lata. Owocują w drugim roku i jesienią usychają. Przedtem jednak roślina wydaje nowe pędy.
W celach leczniczych zbiera się w lipcu świeżo dojrzałe, jędrne owoce maliny i suszy w suszarni ogrzewanej poczatkowo w temp. około 30 stopni, a następnie dosusza w temp. około 50stopni. Ze świeżych owoców sporządza się syrop malinowy.
Do celów farmaceutycznych zbiera się również w ciągu lata młode, dobrze wyrośnięte liście maliny i suszy w suszarniach naturalnych w cieniu i przewiewie.
Owoce malin zawierają do 2% kwasów organicznych, m.in. kwas cytrynowy, jabłkowy i kwas korbowy, antocyjany, związki śluzowe i pektyny, cukry redukujące, lotne związki zapachowe, inozyt, lecytynę i sole mineralne.
Napar z suszonych owoców lub syrop ze świeżych pobudzają czynność gruczołów potowych i w stanach gorączkowych wywołują obfite wydzielanie potu. Liście maliny działają ściągająco , przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Wyciągi wodne, zawierające garbniki, hamują rozwój bakterii jelitowych i zmniejszają biegunkę. Powodują też rozkurcz mięśni gładkich jelit, naczyń krwionośnych oraz macicy.
Napar z suszonych owoców maliny, jak i syrop malinowy są od dawna znanym i często stosowanym domowym lekiem napotnym w bakteryjnych lub wirusowych chorobach z podwyższoną temperaturą.
PRZEPISY
GALARETKA Z MALIN:
Na litr przetartych malin (przez sitko) dodać 1 kg cukru, postawić na ogniu tak aby „pyrkło” przez 2 – 3min. Gorące wlewać do wyparzonych słoiczków (można spasteryzować).
MUSS MALINOWY (do lodów, ciast itp.)
Pełna duża szklanka malin , 1,5 szklanki cukru, jedno białko. Zmiksować i wstawić do lodówki.