Nasze nogi podlegają w ciągu dnia dużemu obciążeniu. Całe nasze ciało opiera się przeciez na nogach. Najczęściej jesteśmy w ruchu, nasze nogi zmieniają pozycję, stawy pracują, wykonując ciągle duży wysiłek. Po całym dniu czujemy, że nogi są obrzęknięte, zmęczone, a skóra stóp piecze.
Podstawą pielęgnacji kończyn dolnych jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Przede wszystkim nosimy lekkie, przewiewne i wygodne obuwie, które nie przyczynia się do zniekształcenia naszych stóp, powstawania odcisków i mozeli. Kobiety noszące buty na wysokich obcasach, często zbyt dopasowanych, muszą być świadome konsekwencji tzn. powstawania haluksów i innych deformacji, a nawet przemieszczenia kobiecych narządów w obrębie miednicy mniejszej.
Pielęgnacja stóp polega na codziennym myciu, latem nawet kilkakrotnie w ciagu dnia. Moczenie zmęczonych nóg w wodzie z dodatkiem ziół lub soli (np. iwonickiej lub ciechocińskiej) przynosi ulgę. Pocenie się stóp sprzyja powstawaniu zakażeń grzybiczych. Zdarza się, że konieczne jest używanie odpowiednich pudrów lub specjalnych leków w sprayu. Co 4-6 tygodni wykonujemy pedikur, polegający na usunięciu zgrubień i łuszczącego się naskórka lub płytki odcisków. Odciski głeboko wrośnięte usuwa się chirurgicznie. Przed wykonaniem pedikuru, moczymy nogi w wodzie z mydłem i ścieramy gruby naskórek pumeksem, a następnie wcieramy odżywczy krem. Grzybicę stóp leczymy, wykonując okłady z naturalnych substancji - tak działają: soki z czosnku, ziela glistnika (sok mleczny z chelidoniną), ziela tymianku, kwiatów nagietka, z kłącza gorzknika kanadyjskiego. Naturalne substancje zawarte w tych roślinach hamują rozmnażanie się grzybów lub je niszczą.
Dbając o kończyny dolne, musimy zapobiegać powstawaniu żylaków. Cierpią z ich powodu głównie osoby, które długo stoją na nogach lub są mało aktywne, prowadzą siedzący tryb życia, siedzą przez długi okres czasu z przykurczonymi nogami, cierpią na zaparcia a także kobiety w ciąży. Żylaki to po prostu rozszerzone naczynia, które mogą ulegać stanom zapalnym – stąd ich przebarwienia. Ciągłe stany zapalne mogą prowadzić do bolesnych owrzodzeń, których leczenie jest trudne i długotrwałe. Zdarza się, że zastawka w żyle nogi zaczyna źle funkcjonować i wówczas w żyłach położonych niżej gromadzi się krew, pozbawiając naczyń elastyczności, osłabiając je i powodując utrwalanie ich zniekształceń. Dbając o żyły, pamietajmy o tym, aby do organizmu dostarczać codziennie cynk, beta-karoten, witaminę C, bioflawonoidy. Jedzmy więc pełnowartościowe produkty, wątrobę, skorupiaki, sardynki (bogate w cynk), zielone warzywa liściaste, niełuskany ryż, marchew, morele, brokuły, czarne porzeczki, jeżyny, oliwę z oliwek, awokado. Ograniczajmy natomiast spożycie oczyszczonych węglowodanów, soli, kofeiny i alkoholu.