HYPERICUM PERFORATUM – DZIURAWIEC ZWYCZAJNY
Prawie każda apteczka domowa posiada w swoim wyposażeniu ziółka, pośród których jedno z najważniejszych miejsc zajmuje dziurawiec. Roślina ta jest bardzo popularna na świecie i w Polsce. Rośnie w Europie, Azji Zachodniej, Chinach, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Należy do rodziny dziurawcowatych i liczy ok. 200 gatunków. W Polsce dziurawiec znany jest również pod innymi nazwami np. ziele Świętego Jana, albo świętojańskie ziele lub też dzwonnik Panny Marii. Surowcem leczniczym jest całe ziele. Dziurawiec kwitnie w drugim roku po wysiewie. Zbiór odbywa się od czerwca do połowy lipca. Ścina się wówczas młode pędy z kwiatami i wiąże się w pęczki lub rozkłada na papierze i suszy – temperatura nie może przekraczać 350C, a pomieszczenie, w którym odbywa się suszenie musi być przewiewne i suche.
Dziurawiec słynie z licznych składników leczniczych, jakie w sobie zawiera. Na listkach dziurawca można zobaczyć maleńkie kuleczki przypominające otworki. Są one wypełnione olejkami eterycznymi. Poza nimi w dziurawcu znajdują się: flawonoidy (rutyna, hyperozyd, kwercetyna), garbniki, kwasy organiczne, saponiny, fitosterole, karoten, cholina. Dzięki tym składnikom leczniczym dziurawiec ma wszechstronne zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości.
Dzięki flawonoidom, które mają właściwości rozkurczające, dziurawiec skutecznie zwalcza kolki jelitowe i wątrobowe, działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych. Wzmacnia przy tym pracę przewodu pokarmowego, ponieważ pobudza wydzielanie soków trawiennych. Szczególnie korzystnie działa na wątrobę. Ze względu na działanie przeciwbakteryjne, dziurawiec przyczynia się do zwalczania bakterii Gramm-dodatnich: paciorkowców i gronkowców. Dzięki flawonoidom, garbnikom i witaminie P uszczelnia naczynia włosowate. Znane jest również uspokajające działanie dziurawca. W formie nalewki lub wyciągu olejowego stosuje się na trudno gojące się rany lub w chorobach skóry. Działa ściągająco, odkażająco i przeciwzapalnie. Uwaga! Podczas stosowania dziurawca wskazane jest unikanie słońca i naświetleń promieniami UV, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia uczulenia – wysypka, rumień, swędzenie. Również nie należy przesadzać z ilością spożywanego zioła, co się tyczy zresztą wszystkich ziół. Może to bowiem przynieść niepożądane skutki ze strony układu pokarmowego. Należy pamiętać, że dziurawiec wzmacnia działanie innych leków np. uspokajających. W czasie kuracji środkami farmakologicznymi zażywanie dziurawca należy zawsze skonsultować z lekarzem. Pijmy więc dziurawiec z umiarem i cieszmy się dobrym zdrowiem.