Wypoczynek jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów fizjologicznych, prowadzących do regeneracji organizmu. Podczas codziennej aktywności fizycznej i umysłowej zachodzą liczne zmiany w naszych komórkach, tkankach i płynach ustrojowych. Ze względu na ich szkodliwość muszą być usunięte z organizmu, a dzieje się to właśnie w trakcie odpoczynku. Każdy z nas codziennie poddawany jest działaniom różnorodnych czynników, wpływających na kondycję fizyczną i psychiczną. Podlegamy obciążeniom fizycznym (chodzimy, wykonujemy różne czynności), czuciowym (odbieramy bodźce wzrokowe, czuciowe, słuchowe), intelektualnym (myślimy) oraz emocjonalnym (odczuwamy lęki, napięcia, stres, frustracje). Ucząc się, pracując, wykonując wiele codziennych czynności obciążamy nasz organizm.
Aby zachować równowagę między wydolnością fizyczną i psychiczną należy pozwolić organizmowi odpocząć. Pierwszym krokiem jest zdrowy, niczym nie zakłócony sen. Trudności w zaśnięciu, płytki sen, budzenie się w nocy nieraz kilkakrotne, przedwczesne budzenie się bez możliwości ponownego zaśnięcia, działają niekorzystnie na regenerację organizmu. W sytuacji przeciągania się w czasie problemu, może dojść do poważnych kłopotów zdrowotnych. Podstawą jest unormowanie snu, będącego najważniejszym warunkiem dobrego wypoczynku. Warto wprowadzić zmiany w swoim życiu, zadbać o wyciszenie przed snem, unikanie spożywania posiłków tuż przed zaśnięciem, wietrzenie pomieszczenia, w którym śpimy, wyznaczanie jednakowej pory zasypiania. Tabletka na sen to naprawdę ostateczność, na dłuższą metę takie rozwiązanie jest mało skuteczne i przynosi więcej strat niż korzyści.
Zdrowy sen to nie jedyny aspekt dobrego wypoczynku. Udowodniono, że aktywność ruchowa przynosi wiele korzyści dla organizmu. Jest jednak jeden warunek; musi budzić w nas pozytywne wrażenia emocjonalne. Nie zawsze tak się dzieje. Trudno oczekiwać dobrego nastawienia do aktywnego wypoczynku od osób przepracowanych i zmęczonych fizycznie. Wypoczynek czynny musi sprawiać przyjemność i odprężenie. Może to być gimnastyka, joga, praca w ogrodzie lub na działce, wycieczki piesze i rowerowe, pływanie. Warto pracować przy tym nad swoim nastawieniem do wypoczynku. Trudno wyobrazić sobie, że wrócimy z urlopu wypoczęci i zadowoleni, jeżeli przez cały czas jego trwania zamartwialiśmy się tym, co w pracy, myśleliśmy o nierozwiązanych problemach czy przykrych sprawach. Nic dziwnego, że czas przeznaczony na wypoczynek okazał się czasem zmarnowanym, a ciało i duch po tak przebytym urlopie, sprawiają, że czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni i sfrustrowani.