CHOROBA WRZODOWA ŻOŁĄDKA I DWUNASTNICY – wrzód to ubytek w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy o wielkości od kilku do kilkunastu milimetrów. Ubytek ten nazywany jest również niszą wrzodową – ma kształt okrągły lub owalny.
Główne przyczyny choroby wrzodowej to:
Choroba wrzodowa daje bardzo przykre dolegliwości bólowe. Soki trawienne oraz spożywane pokarmy ciągle podrażniają powstałe na błonie śluzowej „rany”. Początkowo chory może odczuwać nadkwaśność, pieczenie i ssanie w żołądku, później pojawiają się regularne bóle, które występują po zjedzeniu do godziny czasu. W przypadku choroby wrzodowej dwunastnicy, pojawiają się rano, tzw. bóle ssące. Chory odczuwa ponadto zgagę, mdłości, wzdęcia, odbijanie i śluzowe lub kwaśne wymioty. Niekiedy dochodzi do pęknięcia wrzodu, chory wymiotuje krwią lub ciemnymi „fusami. Innym objawem krwotoku są smoliste, czarne stolce. Krwotok spowodowany jest tym, że wrzód z powodu nieleczenia pogłębia się i może dojść do uszkodzenia naczynia krwionośnego. Jeżeli leczenie jest nieskuteczne, dochodzi do przedziurawienia ściany żołądka i dwunastnicy, czyli do pęknięcia wrzodu. Chory odczuwa nagły, bardzo silny ból, zwłaszcza w środkowym nadbrzuszu. Stan chorego szybko się pogarsza, brzuch jest wzdęty, powłoki brzuszne napięte. Istnieje ryzyko zapalenia otrzewnej. Chory wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.
Jedną z przyczyn choroby wrzodowej może być niedrożność, spowodowana zwężeniem przewodu i uniemożliwieniem przedostania się pokarmu do dwunastnicy. Główne objawy to: rozszerzenie żołądka, obfite wymioty. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest endoskopia czyli gastroskopia. Lekarz wprowadza endoskop przez przełyk do żołądka i dokładnie ogląda wnętrze przełyku, żołądka i dwunastnicy. Następnie robi zdjęcie i jeżeli to konieczne pobiera próbki z tkanek. Leczenie polega na podawaniu antybiotyku na Helicobacter pylori, leków przeciwko nadkwasocie, przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Aby zapobiec wystąpieniu choroby wrzodowej, należy przestrzegać następujących zasad:
- prowadzić uregulowany, higieniczny tryb życia,
- regularnie jeść, unikać potraw tłustych i smażonych,
- unikać stresu,
- leczyć wszystkie stany zapalne żołądka i dwunastnicy,
- rezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów.