Najnowsze badanie kliniczne wykazało, iż wykorzystujące metodę neurostymulacji do terapii migrenowych bólów głowy urządzenie CEFALY jest skuteczne również u pacjentów, którzy nie reagują na doustne leki przeciwmigrenowe (migrena oporna).
Wyniki opublikowanej w BMC Neurology pracy, sprawdzanej na poziomie międzynarodowej wzajemnej weryfikacji, pokazują, że terapia urządzeniem CEFALY znacząco redukuje ilość dni z bólem głowy oraz ilość przyjmowanych w trakcie bólu leków antymigrenowych u pacjentów z migreną, którzy wcześniej nie reagowali na przyjmowane doustne leki prewencyjne. Dwie trzecie pacjentów było zadowolonych z prowadzonego leczenia urządzeniem CEFALY. Badanie wykazało także znaczący spadek średniej liczby napadów bólowych w miesiącu[1].
„Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować cierpiącym na migrenę nadzieję oraz rozwiązanie, gdy doustne leki prewencyjne nie przynoszą pożądanego efektu. To wielki krok potwierdzający skuteczność urządzenia CEFALY, szczególnie w najtrudniejszych przypadkach migreny.”–Dr Pierre Rigaux, CEO CEFALY Technology oraz członek zespołu pomysłodawców urządzenia.
Do badania, przeprowadzonego w 2017 roku w Grecji, wybrano pacjentów cierpiących na epizodyczną lub przewlekłą migrenę (migrenę przewlekłą charakteryzuje występowanie napadów bólowych przez co najmniej 15 dni w miesiącu). Badani nie reagowali na przyjmowane doustnie leki o działaniu profilaktycznym bądź nie mogli ich stosować ze względu na uciążliwe skutki uboczne lub przeciwskazania. Pacjenci przez trzy miesiące badania używali codziennie urządzenia CEFALY jako jedynego środka zapobiegającego kolejnym atakom migreny, notując w dzienniczku migrenowym występujące napady bólowe. Po zakończeniu badania każdy z badanych określał satysfakcję z terapii prowadzonej z użyciem CEFALY; średnio aż 65,7% badanych wyraziło zadowolenie z prowadzonego leczenia i działania profilaktycznego urządzenia! Wyniki były zbliżone u cierpiących na migrenę epizodyczną (65,5%) i przewlekłą (66,7%).
Wcześniejsze badania
Urządzenie CEFALY, dostępne już na polskim rynku, zostało poddane licznym badaniom klinicznym za granicą i w Polsce, które dowiodły jego skuteczności i bezpieczeństwa stosowania. Wcześniejsze badania wykazywały m.in.: zmniejszenie liczby i intensywności napadów bólowych o co najmniej połowę u 75% pacjentów poddanych badaniu[2], zmniejszenie zużycia leków przeciwbólowych aż
o 75% u poddanych terapii CEFALY przy całkowitym ustąpieniu objawów migreny u części badanych[3], czy działanie uspokajające programu relaksującego urządzenia[4].
O CEFALY
CEFALY, urządzenie do stymulacji gałęzi czołowych nerwu trójdzielnego, o udowodnionej klinicznie skuteczności w profilaktyce i leczeniu migreny, zostało zaaprobowane przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) oraz rekomendowane przez brytyjski Narodowy Instytut Zdrowia i Oceny Technologii Medycznych (NICE – National Institute for Health and Care Excellence). CEFALY mieści się w dłoni, utrzymuje na elektrodzie dzięki magnesom i posiada wbudowaną baterię, którą można ładować poprzez gniazdo USB.
W jaki sposób działa CEFALY?
Urządzenie wykorzystuje metodę neurostymulacji – efekt terapeutyczny osiągany jest dzięki mikroimpulsom elektrycznym o precyzyjnie dobranym natężeniu, które poprzez mocowaną na czole samoprzylepną elektrodę docierają do gałęzi czołowych nerwu trójdzielnego. Jego stymulacja może nie tylko przerwać trwający napad bólowy, ale działa również profilaktycznie. Badanie przeprowadzone z udziałem pacjentów Poradni Leczenia Bólu w Krakowie wykazało, iż już po dziesięciu sesjach z użyciem CEFALY znacznie maleje liczba, czas trwania i Intensywność ataków bólu[5].
Pojedyncza sesja z urządzeniem CEFALY trwa 20 minut. By osiągnąć pełen efekt profilaktyczny, warto stosować urządzenie CEFALY raz dziennie.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.cefaly.pl.
[1] Clinical experience with transcutaneous supraorbital nerve stimulation in patients with refractory migraine or with migraine and intolerance to topiramate: a prospective exploratory clinical study, BMC Neurology, 2017
[2] Transcutaneous supraorbital neurostimulation in “de novo” patients with migraine without aura: the first Italian experience, the Journal of Headache and Pain, 2015
[3] The Journal of Headache and Pain, Safety and patients’ satisfaction of transcutaneous Supraorbital NeuroStimulation (tSNS) with the Cefaly® device in headache treatment: a survey of 2,313 headache sufferers in the general population, 2013
[4] BioMed Central, Supraorbital transcutaneous neurostimulation has sedative effects in healthy subjects, 2011
[5] Anna Przeklasa-Muszyńska, Kinga Skrzypiec, Magdalena Kocot-Kępska, Jan Dobrogowski, Neuromodulacja w bólach głowy - kliniczne zastosowanie neurostymulacji nerwów obwodowych u pacjentów z migrenowym bólem głowy, 2014