SUCHA SKÓRA:
Suchą skórę powinno się rano i wieczorem przemywać tamponem, nasączonym sokiem z cytryny. Po zabiegu zmyć twarz dopiero po 20 minutach (następuje po tym wybielenie cery).
KĄPIEL UJĘDRNIAJĄCA SKÓRĘ:
W wannie z gorąca wodą rozpuść 1-2 szklanki niejodowanej soli kuchennej. Gdy woda przestygnie zanurz się w niej na 2-5 minut. Spłucz ciało pod prysznicem i natłuszcz.
DOMOWE ZABIEGI NA JĘDRNOŚĆ SKÓRY CIAŁA
Ich działanie polega na polepszeniu ukrwienia. Dobrze ukrwione tkanki szybciej się regenerują – stąd efektem stosowania tych zabiegów jest bardziej jędrna skóra.
MASAŻ BAŃKĄ CHIŃSKĄ
Masaż gumową bańką do akupresury rozpoczynamy od wmasowania w skórę oliwki lub kremu do masażu. Przykładamy bańkę do skóry, przyciskamy, kiedy poczujemy, że bańka się „zassała” rozpoczynamy masaż. Brzuch- masujemy kolistymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nogi – masujemy od dołu do góry. Masaż powinien trwać od 20 do 30 minut. Można go wykonywać codziennie albo co drugi dzień. Po zabiegu wklepujemy kosmetyk ujędrniający (efekty widać już po 10 masowaniach) (przeciwwskazaniem jest skłonność do pękania naczynek)
PRYSZNICE NAPRZEMIENNE
Znakomicie poprawiają ukrwienie skóry. Rozpoczynamy od polewania całego ciała ciepłą wodą, a następnie stopniowo zwiększamy jej temperaturę. Gdy woda jest już bardzo ciepła, zakręcamy kurek z gorącą wodą. Przez kilkanaście sekund polewamy całe ciało zimną wodą. Powtarzamy to przynajmniej 6 razy. Kończymy, polewając ciało zimną wodą.
KĄPIELE ZIOŁOWE
Leśna – bierzemy po garści igliwia sosnowego, świerkowego, modrzewiowego. Mieszankę zalewamy litrem wody zimnej, stawiamy na gazie i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy 5 minut, a po czasie odcedzamy i wlewamy do wanny z zimną wodą. Temperatura kąpieli nie powinna być wyższa niż 36 -37 stopni. Po kąpieli spłukujemy ciało chłodną wodą, wycieramy i wklepujemy balsam.
Orientalna - bierzemy po pół garści liści mniszka oraz kory kruszyny i po garści szałwii, owoców kolendry oraz kwiatków bratka. Zalewamy 2 litrami wrzątku, a następnie zaparzamy pod przykryciem przez pół godziny. Przecedzamy napar i wlewamy do wanny z ciepłą wodą (temperatura wody 36- 37 stopni). Zanurzamy się w kąpieli na 10-12 minut, a po tym czasie, nie spłukując ciała wycieramy się i wklepujemy kosmetyk nawilżający lub ujędrniający.
KĄPIELE W SOLANCE
Napełniamy wannę wodą o temperaturze 37-38 stopni, wsypujemy 4-6 łyżek soli kąpielowej (dostępne w drogeriach ujędrniające sole do kąpieli lub wielicka, ciechocińska, kłodawska albo zwykła sól morska). Zanurzamy się w wannie na 10-12 minut. Potem bierzemy chłodny prysznic, wycieramy ręcznikiem i wmasowujemy ujędrniający lub nawilżający balsam. Efekt uzyskujemy, stosując ten zabieg 2 razy w tygodniu przez co najmniej miesiąc.
NAPAR DO KĄPIELI PRZY ATOPOWYM ZAPALENIU SKÓRY:
Składniki: 20 g liści oczaru wirginijskiego, 20 g kwiatów fiołka trójbarwnego, 20 g kwiatów rumianku, 20 g kwiatów nagietka. Składniki zalewamy wrzątkiem i zaparzamy przez ok. 20 min. Odcedzamy i dolewamy do kąpieli.