Już w 70 szpitalach w całej Polsce wystawa Thinkpositive! motywuje pacjentów do walki o zdrowie. Ujęte na zdjęciach historie promują jedną wspólną myśl: niezależnie od przeszkód, jakie stawia przed nami los – nie można się poddawać! Jak podkreślają sami lekarze, to właśnie pozytywne nastawienie, ma ogromny wpływ na przebieg procesuleczenia i powrót pacjenta do zdrowia. Wystawa Thinkpositive! pojawi się jeszcze w 30 szpitalach, które zgłoszą swój akces do 15 lutego za pośrednictwem strony www.thinkpositive.org.pl.
- WystawęThinkpositive! pacjenci odbierają jak „obrazkowy poradnik pozytywnego myślenia”– mówi Alicja Trojanowska, Naczelna Pielęgniarka w Szpitalu na Banacha. Sportowcy: Natalia Partyka, Piotr Pogon oraz Jerzy Płonka - bohaterowie fotografii – dzielą się swoimi sukcesami, których osiągnięcie – ze względu na poważne choroby lub niepełnosprawność –wydawać by się mogło nierealne.Fotografie umieszczone w dostępnej dla pacjentów przestrzeni szpitala,dodają im wiary i siły.
![]() |
Od pacjenta wszystko się zaczyna
W obliczu choroby pacjent potrzebuje wsparcia lekarzy, rodziny, czasem przyjaciół jednak pierwszą osobą, która może mu pomóc jest on sam – jego nastawienie i motywacja do szybkiego powrotu do zdrowia.Już od czasów starożytnychlekarze i filozofowie podkreślają jak ważnajest postawachorego. Wola walki pacjenta i silna motywacja, by powrócić do zdrowia znacząco poprawiają rokowaniaterapii. O tym, że to właśnie pacjent jest najważniejszym członkiem zespołu leczącego mówił już Sokrates. Z kolei Hipokrates, uznawany za prekursora współczesnej medycyny, twierdził, że dla lekarza cenniejsza jest znajomość człowieka, niż samo rozpoznanie choroby. Naukę głoszoną przez starożytnych medyków potwierdzają współcześni lekarze. - Proces leczenia jest bardzo złożonyi wymaga interdyscyplinarnego działania. Jeżeli tego nie ma, lekarz w terapii jest osamotniony i nie osiąga ona maksymalnego wyniku. Cenne są wszelkie pozytywne bodźce, które sprawią, że u pacjenta wzrośnie chęć do życia i pragnienie, by realizować marzenia. Wiara, wewnętrzna motywacja dająmu siłę, by stawić czoła nawet największym przeciwnościom – tłumaczy dr hab. n. med. Witold Rongies Kierownik Zakładu Rehabilitacji warszawskiego szpitala przy ul. Banacha, który jako pierwszy przyłączył się do akcji Thinkpositive!
![]() |
Otoczenie ma znaczenie
Nie bez powodu mówi się, że jesteśmy wypadkową 5 osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu. Otoczenie, w którym przebywamy kształtuje nas i wyznacza sposób myślenia. Dlatego chcąc pomóc choremu należy zadbać o pozytywny przekaz płynący od najbliższych mu ludzi, tych, z którymi dzieli swoją chorobę. –Słowa nadziei są dla pacjenta bardzo ważne: że będzie lepiej, że jest szansa na pozytywny wynik leczenia – mówi dr hab. n. med. Witold Rongies. W codziennej praktyce lekarskiej relacje panujące wśród pacjentów i ich wpływ na innych obserwuje dr n. med. Renata Główczyńska kardiolog, pracująca w Szpitalu na Banacha. Właśnie dlatego mówiąc o zespole terapeutycznym pracującym z chorym wymienia zarówno pacjenta, lekarza, pielęgniarki, rodzinę, jaki innych pacjentów. - Wszyscy, którzy otaczają chorego mają wpływ na jego podejście do terapii i kondycję psychiczną.Czasami jednak pozytywnie nastawiona do życia i ludzi osoba na oddziale może zdziałać wiele. Właśnie dlatego takie działania, jak akcjaThinkPositive! pomagają pacjentom, a także nam – lekarzom – podkreśla dr Główczyńska.
Motywacja obrazami
Jeden obraz ma nierzadko większą moc niż tysiąc słów. To dlatego twórcyakcjiThinkpositive!postawili na historie niezwykłych sportowców: Natalii Partyki - tenisistki stołowej bez przedramienia, wielokrotnej medalistki mistrzostw Europy i mistrzyni paraolimpijskiej, Jerzego Płonki – niewidomegowioślarza, maratończyka i alpinisty oraz Piotra Pogona, który dwukrotniepokonał chorobę nowotworową i pomimo resekcji płuca bierze udział w maratonach i zawodach triathlonowych, działając przy tym jako animator sportowy i fundraiser organizacji charytatywnych.
Bezpłatną wystawę zdjęć może otrzymać jeszcze 30 placówek, które zgłoszą się do 15 lutego poprzez stronę www.thinkpositive.org.pl.
Akcja Thinkpositive! - pomysł wielokrotnego pacjenta onkologicznego i sportowca Piotra Pogona mógł zostać zrealizowany dzięki wsparciu sponsorów,którzy uwierzyli w jego szczytną ideę i niosące nadzieję chorym przesłanie: firmy produkującej specjalistyczny sprzęt medyczny Grena oraz drukarni Xerox. Organizatorem akcji jest agencja Face it!