Paznokieć to zrogowaciała płytka, powstała z nabłonka, która chroni stronę grzbietową opuszka palca. Zbudowana jest z kreatyny i białka. Paznokieć ma kształt lekko wygięty. Składa się z tzw. ciała paznokcia oraz korzenia. Zdrowy paznokieć jest gładki, mocny, jednobarwny.
Zmiany w wyglądzie płytek paznokciowych mogą świadczyć o różnych zaburzeniach wewnątrzustrojowych. Sine paznokcie informują o chorobie serca, astmie, rozedmie płuc, zapaleniu oskrzeli. Niedrożność naczyń chłonnych powoduje żółknięcie i twardnienie paznokci. Łuszczyca może przyczynić się do tego, że paznokcie grubieją, stają się pobrużdżone i oddzielają się od palca. Chorzy na łysienie plackowate skarżą się na paznokcie, które są szorstkie i pokryte bruzdami. U osób palących może nastąpić odbarwienie płytki paznokcia. Zmiany wyglądu paznokci wywołują również nadczynność tarczycy i zaburzenia krzepliwości krwi.
Niedobór niektórych składników odżywczych również odbija się na wyglądzie paznokci. Kiedy na płytce zaobserwujemy białe plamki, a paznokcie są bardzo łamliwe, możemy być prawie pewni, że przyczyną tego stanu rzeczy jest niedobór cynku w organizmie.U osób cierpiących na anemię, płytka paznokci wygina się „do góry”. Brak żelaza w organizmie sprawia również, że paznokcie są cienkie, łamliwe, kruche, pobrużdżone i odbarwione. Łuszczenie i pękanie płytki paznokcia może świadczyć o niedoborze kwasu linolowego. Jeżeli w organizmie brakuje białka, otoczka u podstawy paznokcia staje się biała.
Zmiany w wyglądzie paznokcie są również spowodowane bezpośrednim ich zakażeniem przez bakterie lub grzyby. Stają się wówczas miękkie, łamliwe, przebarwione, zgrubiałe, pobruzdowane i spękane. Dodatkowo pod paznokciem tworzy się rogowacenie, unoszące płytkę do góry i powodujące jej kruszenie. Grzybica paznokci często towarzyszy innym grzybicom skóry gładkiej np. stóp oraz skóry owłosionej. Zmiany płytki paznokciowej mogą wystąpić również w przypadku drożdżycy paznokciowej, wywołanej najczęściej przez drożdżaki z rodzaju candidia. Płytka paznokciowa jest pobruzdowana, matowa, szarobrunatna. Wały paznokciowe są zgrubiałe, obrzmiałe. Nad płytką paznokciową tworzą się nawisy ze skóry zmienionej zapalnie.
Naturalne metody leczenia
Wizyta u lekarza dermatologa jest niezbędna, kiedy powyższe naturalne metody leczenia nie przynoszą efektów. Istnieje wówczas obawa, że zmiany wyglądy paznokcia spowodowane są innymi chorobami wewnętrznymi. Potrzebne jest wykonanie dodatkowych badań i wdrożenie skutecznego leczenia.