Ucho to narząd odpowdzialny za odbieranie dźwięków i szmerów oraz utrzymanie stanu równowagi. Dzieli się na trzy części: ucho zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne, zwane błędnikiem. W uchu wewnętrznym znajdują się receptory zmysłu słuchu i równowagi. Szumy uszne to zazwyczaj niegroźna dolegliwość, jednak potrafi uprzykrzyć życie. Chory odczuwa je jako dzwonienie, brzęczenie, buczenie, tętnienie, gwizdanie, szum wiatru czy wody. Kiedy szumy pojawiają się okresowo i nie wykazują dużego natężenia, nie stanowią szczególnego obciążenia dla organizmu. Gorzej jest w przypadku, kiedy dźwięki są tak natrętne i głośne, że nie pozwalają na normalne funkcjonowanie, zakłócają sen, wywołują niepokój, stres, lęki, a nawet doprowadzają do depresji.
Przyczyny szumów usznych
Jak widać przyczyny szumów usznych są tak różnorodne, że trudno od razu zdiagnozować źródło ich powstawania. W celu ustalenia prawidłowej diagnozy niezbędna okazuje się konsultacja z innymi specjalistami: laryngologiem, neurologiem, neurochirurgiem, radiologiem, internistą.
Leczenie szumów usznych
Leczenie szumów usznych jest często bardzo trudne i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Pierwszym krokiem powinno być wykonanie szczegółowego badania narządu słuchu, aby upewnić się, że nie cierpimy na stany zapalne ucha. Czasem trzeba usunąć czop woskowinowy z ucha zewnętrznego. Następnie poddajemy się ogólnym badaniom lekarskim całego organizmu, aby wykluczyć nadciśnienie, nadczynność tarczycy, choroby krwi, nerek, wątroby. Leczenie farmakologiczne zazwyczaj nie usuwa problemu szumów usznych, ale może je łagodzić. O wiele lepsze rezultaty dają treningi psychologiczne, obniżające stres i napięcie. Warto zrezygnować z kofeiny, alkoholu i nikotyny, ponieważ mogą one nasilać dzwonienie w uszach. Osobom cierpiącym na szumy uszne ulgę może przynieść akupunktura, ćwiczenia fizyczne, poprawiające krążenie oraz relaksacyjne. Istnieją również douszne aparaty, które wydają dźwięki, „tłumiące” szumy uszne. Dobrze jest zwrócić uwagę na dietę, bogatą w produkty o dużej zawartości cynku, magnezu, witamin B6, B12.
Uwaga: jeśli dzwonieniu w uszach towarzyszą zawroty głowy, drętwienie twarzy, nudności i zaburzenia równowagi należy koniecznie skonsultowac się z lekarzem.