Katar - najczęstszy objaw infekcji
fot. pixabay
Kiedy dopada nas grypa lub zwykłe przeziębienie, jednym z pierwszych objawów jest katar. Wirusy dostają się drogą kropelkową wraz z wdychanym powietrzem do jam nosowych. W kilka godzin od zakażenia odczuwamy swędzenie, pieczenie, a pojawiająca się biała wydzielina wywołuje kichanie. Zarazki powodują stan zapalny i obrzmienie błony śluzowej nosa. Zazwyczaj opuchlizna znika po czterech dniach od zakażenia. Zmienia się też śluz; staje się on bardziej lepki. Katar zanika całkowicie po 7-10 dniach. Sytuacja komplikuje się, kiedy dochodzi do nadważenia bakteryjnego, rozpoznawalnego najczęściej po zmianie wyglądu wydzieliny z nosa, która przybiera barwę żółto-zielonkawą. Istnieje ryzyko zainfekowania zatok przynosowych, a to może pociągnąć za sobą kolejne powikłania w postaci infekcji np. oczu lub mózgu. Zapalenie zatok objawia się bolesnością i uciskiem na czole powyżej nasady nosa, w okolicach oczu lub na policzkach. O zapaleniu zatok świadczy również długo utrzymujący się katar (powyżej 10 dni) oraz utrudnione oddychanie, związane z obrzmieniem błony śluzowej. Temperatura towarzysząca zapaleniu zatok przynosowych może przekroczyć nawet 390C. Innym powikłaniem związanym z utrzymywaniem się kataru jest rozprzestrzenianie się infekcji na gardło i ucho. Kiedy pojawia się katar, pierwszym pomysłem zwalczania go jest użycie kropli do nosa, które zazwyczaj szybko załatwić mają nasz problem. Zapominamy najczęściej o tym, że katar to objaw walki naszego organizmu z zarazkami. Dobrze jest pozwolić mu uruchomić własne mechanizmy obronne i naprawcze. Leki syntetyczne wskazane są do zastosowania w przypadkach cięższego przebiegu przeziębienia lub grypy.
Jak zwalczyć katar w sposób naturalny?
- Płukanie. Pierwszym i podstawowym sposobem leczenia kataru jest płukanie nosa przy pomocy naparu z rumianku lub soli emskiej. Czynność powtarzamy w ciągu dnia kilkakrotnie. Łyżeczkę suszonego ziela rumianku zalewamy szklanką wrzącej wody i zaparzamy przez 10 minut. Po odcedzeniu odstawiamy do ostudzenia. Do letniego naparu można dodać trzy krople olejku z tymianku, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne (tymol i garbniki zawarte w olejku zwalczają drobnoustroje), a tymianek wspomaga rozrzedzanie śluzu. Z kolei roztwór soli emskiej leczy stan zapalny błony śluzowej nosa.
- Inhalacje. Przynoszą dużą ulgę choremu, udrażniając górne drogi oddechowe. Substancje czynne zawarte w ziołach wykorzystanych do przygotowania inhalacji, unoszą się wraz z parą i rozprowadzają równomiernie po błonie śluzowej nosa. Do przygotowania naparu wykorzystujemy zioła wykazujące działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, odkażające, przeciwzapalne, ściągające. Ziele tymianku jest rośliną leczniczą, która wykazuje te wszystkie właściwości. Dwie łyżki ziela tymianku zalewamy 2 szklankami wrzącej wody i odstawiamy do zaparzenia na ok. 10 min. Następnie pochylamy się nad naczyniem wypełnionym naparem. Przykrywamy głowę i naczynie ręcznikiem tak, aby para nie uciekała i wdychamy głęboko parę przez nos. Zabieg powinien trwać ok. 10-15 minut. Inhalację można wykonać do 4 razy dziennie. Inne zioła wykorzystywane do inhalacji to: rumianek pospolity – działa przeciwzapalnie, odkażającą, przeciwskurczowo i przeciwalergicznie; kwiat bzu czarnego – działa przeciwzapalnie, ułatwia odkrztuszanie; nawłoć pospolita – posiada właściwości antyseptyczne, ściągające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne; świetlik łąkowy – wpływa na błonę śluzową nosa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, ściągająco. Skuteczne na katar są również inhalacje z liści eukaliptusa i młodych igieł sosnowych. Po łyżce liści i igieł zalewamy litrem wrzącej wody. Wdychamy pod przykryciem unoszące się z parą olejki eteryczne.
- Naturalny balsam do nosa. Możemy go wykonać samodzielnie w warunkach domowych. W naczyniu ustawionym na małym ogniu rozpuszczamy niewielką ilość wazeliny. Dodajemy po kilka kropli olejku eukaliptusowego, sosnowego i z mięty pieprzowej. Mieszamy. Balsamem smarujemy błonę śluzową nosa. Działa antyseptycznie i kojąco. Przynosi dużą ulgę.
Jak widać istnieje wiele naturalnych metod walki z katarem. Oprócz wyżej wymienionych ziół, warto sięgnąć również po takie jak: kora wierzby, liść i korzeń jeżówki purpurowej, ziele bluszczyka kurdybanka, ziele hizopu lekarskiego. Pamiętajmy! Naturalne metody leczenia kataru nie tylko zlikwidują obrzęk błony śluzowej i zmniejszą ilość wydzieliny z nosa, ale również wzmocnią odporność naszego organizmu. Po środki syntetyczne sięgajmy tylko w ostateczności.