Suchość i świąd skóry wymagają zdecydowanych zmian w stosowaniu środków myjących. Rezygnujemy z używania mydła na rzecz płynu lub kremu oczyszczającego, albo sięgamy po mydło dla niemowląt, zawierające składniki natłuszczające. Do zmywania twarzy zaleca się używanie wody miękkiej. Zarówno twarz jak i całe ciało należy po umyciu zabezpieczyć delikatnym kremem nawilżającym. Dobroczynny wpływ mają kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku rumiankowego, fantastycznie działają okłady z płatków owsianych. Należy jednak unikać kąpieli w gorącej wodzie, która niszczy naturalne olejki ochronne znajdujące się na powierzchni skóry i czyni ją suchą i szorstką.
Suche powietrze źle oddziałuje na naszą skórę. Tak się dzieje zimą w naszych mieszkaniach za sprawą urządzeń grzewczych. Podobnie oddziałują na naszą skórę klimatyzatory i sprzęt elektryczny, które zwiększają stężenie jonów dodatnich pochłaniających parę wodną z powietrza. Dobrze jest wówczas korzystać z nawilżaczy powietrza i wietrzyć pomieszczenia.
Od czasu do czasu warto zastosować peeling, dzięki któremu usuwamy martwe komórki z powierzchni skóry. Rewelacyjnie na skórę suchą działa żel aloesowy. Świąd wywołany suchością skóry niwelujemy okładami z gwiazdnicy pospolitej, rumianku lub nagietka. Nade wszystko należy pamiętać o tym, że istotnym elementem w pielęgnacji suchej skóry jest codzienne uzupełnianie płynów w organizmie (przynajmniej 6 szklanek wody dziennie), dostarczanie odpowiednich witamin i składników mineralnych, w tym zwłaszcza witaminy A, E i C oraz cynku. Badania wykazują, że bardzo dobry wpływ na kondycję suchej skóry mają kwasy tłuszczowe omega-3, które łagodzą świąd i wysypkę. Pamiętajmy, aby właściwie dbać o suchą skórę, ponieważ starzeje się ona szybciej i szybciej pokrywa się zmarszczkami.
W przypadku skóry tłustej, gruczoły łojowe wydzielają zbyt dużo tłuszczu, który zatyka rozszerzające się wówczas pory. Wzmożona działalność gruczołów łojowych zdarza się w okresie dojrzewania, wskutek nierównowagi hormonalnej i problemów ze strony układu nerwowego. W pielęgnacji tłustej skóry bardzo ważną rzeczą jest utrzymywanie jej w czystości i usuwanie nadmiaru tłuszczu wydzielanego przez gruczoły łojowe. Twarz myjemy odpowiednim mydłem beztłuszczowym, w ciepłej wodzie, a spłukujemy wodą chłodną. Korzystne są tzw. parówki stosowane na twarz, które rozszerzają pory, przecieramy wówczas twarz wacikiem nasączonym wodą różaną, z czarnego bzu lub herbatką z nagietka. Nie używamy kremów tłustych, tylko lekkich, nawilżających. W diecie należy ograniczyć pokarmy tłuste i ostre oraz cukry i słodycze. Wybieramy natomiast pokarmy białkowe, warzywa i owoce. Na twarz ze skłonnościami do przetłuszczania dobrze działają napary z mniszka lekarskiego, łopianu, pokrzywy, krwawnika, korzenia jeżówki. Pijemy je oddzielnie lub przygotowujemy mieszankę. Wypijamy 1 filiżankę dwa razy dziennie.
Pamiętajmy, że podstawą zachowania naszej skóry w dobrym stanie i w zdrowiu jest higieniczny tryb życia, właściwa dieta oraz ruch na świeżym powietrzu.