Podstawową zasadą jogi, zgodnie z tysiącletnią hinduską tradycją jest wykonywanie wszystkich ćwiczeń zwanych asanami powoli i w harmonii z oddechem. Stopniowo rozprostowywujemy różne części ciała, ćwiczymy, wzmacniając mięśnie i jednocześnie je rozluźniamy. W końcowej pozycji wykonywanego asana należy pozostać przez kilka minut. Prowadzi to do lepszego ukrwienia narządów wewnętrznych, przyczynia się do uspokojenia ciała, a poprzez to do osiągnięcia wewnętrznej harmonii i odprężenia.
W jodze wykonujemy również ćwiczenia oddechowe. Powolne, medytacyjne oddychanie przynosi bardzo korzystne efekty: obniża ciśnienie krwi, poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych i ułatwia trawienie. Joga uspokaja nadwrażliwe nerwy, nadmiernie pobudzające pracę jelit, wzmacnia organizm i dodaje energii.
Oto kilka wskazówek jak wykonywać ćwiczenia oddechowe. Zatykamy prawą dziurkę nosa tak, aby nie wpływało do niej powietrze. Następnie wykonujemy wdech i wciągamy powietrze lewym nozdrzem. Po wdechu zatykamy lewą dziurkę, a przez prawą wypuszczamy powietrze. Z kolei wykonujemy wdech prawym nozdrzem, zatykając lewą dziurkę. Po wdechu uwalniamy lewą dziurkę nosa i wypuszczamy przez nią powietrze. Powtarzamy wszystko od początku tak długo, aż do osiągnięcia całkowitego rozluźnienia.
Współczesna joga łączy elementy jogi tradycyjnej i medycyny nowoczesnej. Dzisiejsza metoda leczenia jogą została wprowadzona na początku XX wieku przez pochodzącego z Bombaju Swami Kuvalayananda. Obecnie wykorzystywana jest w leczeniu wielu schorzeń takich jak: lęki, stresy, zapalenia stawów, choroba wieńcowa, migrena, nadwaga, zespól napięcia przedmiesiączkowego.
Należy pamiętać o tym, że nie wszystkie osoby mogą uprawiać jogę. O tym decyduje lekarz lub terapeuta, którzy ocenią stan zdrowia danej osoby. Niektórzy będą mogli uprawiać jedynie wybrane przez terapeutę rodzaje ćwiczeń. Dla innych joga okaże się całkowicie niewskazana ze względu na choroby u nich występujące np: padaczka, osteoporoza, jaskra, przepuklina brzuszna i inne. Również dla osób całkiem zdrowych joga nie zawsze może być bezpieczna, zwłaszcza w początkowym etapie wykonywania ćwiczeń. Dochodzi wówczas często do naciągnięcia mięśni lub skręcenia stawu. Istnieją różne szkoły jogi, które charakteryzują się różnym stopniem intensywności wykonywanych ćwiczeń. Tzw. hatha joga jest odmianą łagodną i zalecaną początkującym oraz osobom w trakcie rekowalenscencji. Inna tzw. dynamiczna (ashtanga vinyasa) przeznaczona jest dla osób aktywnie ćwiczących, np. sportowców. Należy pamiętać, że ćwiczenia wykonywane poprawnie są bezpieczne i nie obciążają narządów ruchu. Dlatego rozpoczynając przygodę z jogą warto skorzystać z fachowej pomocy instruktora, co pomoże uniknąć kontuzji i przyniesie oczekiwane przez nas efekty.