Dokuczliwa zgaga
fot. Julio Viard
Jak powstaje zgaga? Zawartość żołądka lub dwunastnicy wraca do przełyku z powodu niewydolności dolnego zwieracza przełyku. Treść pokarmowa podrażnia mocno przełyk, wywołując często jego zapalenie. Choroba refleksowa nie jest jedyną przyczyną pojawiania się zgagi. Inne to: niestrawność, nadkwaśność żołądka, spożywanie kwaśnych i ostrych pokarmów oraz dużej ilości słodyczy, picie nadmiaru alkoholu, słodkich napojów gazowanych, palenie papierosów, przyjmowanie niektórych leków np. aspiryny, stres. Podstawowe objawy, pojawiające się w czasie zgagi to: uczucie gorąca w przełyku lub w ustach, gorzki smak w ustach, piekący ból w przełyku, pieczenie w klatce piersiowej, co może przypominać dolegliwości ze strony serca lub ból w klatce piersiowej, promieniujący do rąk i szyi, przypominający napad dusznicy bolesnej.
Podstawowe zasady postępowania w celu uniknięcia zgagi lub jej łagodzenia:
- W przypadku choroby refleksowej, unikaj pracy w pozycji pochylonej, zwłaszcza w połączeniu z dźwiganiem.
- Spożywaj posiłki regularnie, w podobnych porach dnia. Staraj się zjadać niewielkie porcje, aby nie przepełniać żołądka. Jedz powoli i przeżuwaj posiłki dokładnie.
- Staraj się nie kłaść się zaraz po jedzeniu przez pewien czas. Leżąc, podkładaj pod głowę poduszkę, aby unikać leżenia w pozycji „na płasko”.
- Nie wykonuj ćwiczeń fizycznych lub ciężkiej pracy zaraz po jedzeniu, może to spowodować zarzucanie treści pokarmowej do przełyku.
- Unikaj pokarmów, wywołujących zgagę: tłustych, smażonych, słodkich, kwaśnych, ostrych.
- Nie przejadaj się, zrzuć zbędne kalorie.
- Zrezygnuj z palenia, picia alkoholu, mocnej kawy i herbaty, coca-coli i innych napojów gazowanych, pobudzających wydzielanie kwaśnego soku żołądkowego.
- Pij zioła, które absorbują nadmiar kwasu: korzeń i liść prawoślazu, siemię lniane, nasiona kozieradki, rumianek, korzeń lukrecji, kwiat nagietka, ziele dziurawca, liść melisy.
- Przed posiłkiem można wypić sok z aloesu.