Badania naukowe wykazały, że mieszkańcy krajów śródziemnomorskich zdecydowanie rzadziej chorują na serce i nowotwory, a także żyją dłużej niż pozostali mieszkańcy Europy. Dieta śródziemnomorska należy bowiem do najbardziej korzystnych dla zdrowia - zapobiega miażdżycy, podnosi odporność, chroni przed udarami, poprawia kondycję i samopoczucie. Mieszkańcy krajów śródziemnomorskich spożywają zdecydowanie mniej produktów wysoko przetworzonych. Zamiast masła i innych tłuszczów zwierzęcych oraz utwardzanych olejów roślinnych stosują oliwę z oliwek. Spożywają bardzo duże ilości warzyw i owoców, pełnoziarniste pieczywo z mąki razowej, ziarna zbóż, orzechy, gruboziarniste kasze, razowe makarony. Do potraw dodają duże ilości czosnku, cebuli i ziół . Podstawą dań nie jest czerwone mięso, ale ryby i owoce morza oraz woda mineralna i lampka czerwonego wina zamiast słodkich soków i napojów gazowanych. Do tego niskotłuszczowe sery owcze i kozie oraz naturalne jogurty, a zamiast słodyczy owoce.
Dlaczego ryby? To źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, dzięki którym chronimy serce przed miażdżycą, nadciśnieniem i chorobą wieńcową, a także wzmacniamy układ nerwowy. Ponadto ryby zawierają duże ilości łatwo przyswajalnego białka oraz sporą ilość jodu oraz witaminy B. Ryby tłuste np. tuńczyk czy sardynka dostarczają także dużo witamin A,D i E oraz żelaza. Mięso z ryb jest bardzo pożywne. Polecane jest wszystkim, za wyjątkiem osób uczulonych na ryby i skorupiaki i cierpiących na skazę moczanową. Ryby spożywane w diecie śródziemnomorskiej to: łosoś, tuńczyk, halibut, mintaj, sardynki, okoń, morszczuk.
Dlaczego owoce morza? Są bogatym źródłem cynku, potasu, fosforu i magnezu. Najwięcej jest cynku, który reguluje ważne procesy metaboliczne w organizmie, pełni istotną rolę w budowie i funkcjonowaniu błon komórkowych, uczestniczy w powstawaniu czerwonych ciałek krwi i działa przeciwutleniająco. Do potraw dodajemy więc: kraby, krewetki, małże, kalmary, ośmiornice, ostrygi, mule.
Dlaczego warzywa? Są źródłem witamin, soli mineralnych, flawonoidów, karotenoidów i polifenoli, dzięki którym wykazują silne działanie przeciwutleniające i przeciwstarzeniowe. Warzywa bogate są również w błonnik chroniący jelita. Najbardziej popularne warzywa w diecie śródziemnomorskiej to: pomidory, bakłażany, papryka, czosnek, cebula, oliwki, fasola , groch, bób, soja, soczewica.
Dlaczego makarony? Najlepsze makarony wyprodukowane z twardej pszenicy durum oraz mąki razowej obfitują w błonnik , pobudzający perystaltykę jelit.
Dlaczego przyprawy? Zastępują szkodliwą sól. Czosnek i cebula wykazują silne właściwości antybakteryjne, a zioła takie jak bazylia, tymianek, rozmaryn, kminek, szałwia, oregano, oprócz walorów zapachowo-smakowych dostarczają silnych przeciwutleniaczy, a więc mają działanie antynowotworowe.
Dlaczego oliwa z oliwek? Zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe, chroniące układ krążenia przed miażdżycą i chorobą wieńcową oraz witaminę E, która jest silnym antyoksydantem.
Dlaczego czerwone wino? Zawiera polifenole chroniące przed miażdżycą i działające przeciwzakrzepowo.
Jak widzimy dieta śródziemnomorska dostarcza nie tylko niepowtarzalnych wrażeń smakowych, ale obfituje w wiele cennych składników wpływających na nasz zdrowie. Warto, aby na stałe zagościła w naszych domach. Można ja z powodzeniem stosować również w naszej szerokości geograficznej.