znany lekarz
Uroda

Czy powiększenie piersi to przeszkoda w aktywności fizycznej

Czy powiększenie piersi to przeszkoda w aktywności fizycznej Czy powiększenie piersi to przeszkoda w aktywności fizycznej

Bez względu na porę roku  dla wielu kobiet decydujących się na operację piersi wygląd całej sylwetki jest szalenie ważny. Dlatego bez sportu i regularnego ruchu niektóre z nich nie wyobrażają sobie życia. Zabieg wszczepienie implantów wymaga jednak odpowiedniego czasu rekonwalescencji. Jak szybko więc pacjentka może wrócić do aktywności fizycznej?

Powiększenie piersi to zabieg operacyjny dlatego trzeba pamiętać o tym, że naturalną rzeczą jest dojście organizmu do pełnej wydajności. Proces gojenia oraz integracja implantu z tkankami  wymaga czasu. Niezwykle cenna dla chirurga podczas wywiadu jest też informacja o uprawianej dyscyplinie sportu oraz intensywności ćwiczeń. Pacjentka na każdym kroku powinna pamiętać o zaleceniach swojego lekarza i zgodnie z nimi ograniczyć aktywność fizyczną po operacji.

Każda kobieta decydując się na wszczepienie implantów jeszcze przed zabiegiem może zobaczyć pożądany efekt. Taka możliwość daje najnowsza technologia z wykorzystaniem systemu Crisalic oraz Vectra 3D w Klinice Centrum Medyczne Bieńkowski. To jak szybko pacjentka będzie mogła wrócić do uprawniania sportu zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj implantu. Oprócz tego powrót do aktywności fizycznej zależy też od wyboru metody. Rozwój techniki umożliwił lekarzom stosowanie mniejszych nacięć i metody endoskopowej. Możliwe jest to przy zastosowaniu implantów Motiva, które wyróżnia duża elastyczność. Dzięki temu innowacyjnemu podejściu nie tylko ból jest dużo mniejszy, ale przede wszystkim proces rekonwalescencji – dużo krótszy.

Okres rekonwalescencji po zabiegu wszczepienia implantów
Proces rekonwalescencji zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu każdej kobiety. Początkowy okres, który trwa zazwyczaj 4-6 tygodni wymaga również ograniczenia aktywności fizycznej, czyli rezygnacji, m.in. z intensywnych ćwiczeń, treningów, siłowni, czy basenu. Dla wielu kobiet szczególnie tych mocno aktywnych, może być to kłopotliwe, ale zaraz po operacji należy uzbroić się w cierpliwość. Bardzo szybki powrót do sportu w tym czasie może tylko zaszkodzić, ponieważ może zmienić się nie tylko sam wygląd piersi, ale też po samym zabiegu mogą one być obolałe i spuchnięte. Najczęściej jednak już kilka dni po operacji można, np. spacerować, co dodatkowo dotleni organizm i pomoże mu się zregenerować.


Powrót do aktywności fizycznej po operacji powiększenia piersi
Większość treningów opiera się w dużej mierze na ruchu okolic klatki piersiowej gdzie piersi unoszą się i opadają. Po wykonaniu operacji wszczepienia implantów aktywność taka jak bieganie, crossfit, fitness, jazda konna, intensywne ćwiczenia fizyczne na siłowni itp. są wykluczone. Pełny powrót do regularnych treningów następuje umownie po 4-6 tygodniach, ale zależnie od pacjentki jest on różny dla każdej z nich. Aby móc choć trochę być aktywnym w tym czasie dla pacjentek dbających o formę niektórzy lekarze pozwalają na ćwiczenia dolnych partii ciała. Zazwyczaj są to takie, które wykluczają pracę mięśnia piersiowego większego, mięśnia piersiowego mniejszego, mięśnia zębatego przedniego. Na każdym etapie jednak trzeba też pamiętać o zaleceniach lekarza prowadzącego. To on od początku do końca przeprowadza pacjentkę przez całą operację i konsultuje jej stan zdrowia również po zabiegu. 

Jak dodatkowo zabezpieczać piersi po zabiegu?
Dla każdej kobiety bezpieczeństwo stanowi priorytet. Przez okres rekonwalescencji, czyli ok. 4-6 tygodni każda pacjentka musi stosować specjalny biustonosz kompresyjny. Jego głównym zadaniem jest stabilizacja piersi oraz kształtowanie konturów. Ale też minimalizowanie obrzęków, blizn, czy też siniaków. A także zmniejszenie ryzyka występowania zakażeń. Natomiast po powrocie do jakichkolwiek ćwiczeń i uprawiania sportu, po operacji powiększenia piersi, podstawą jest zakup odpowiedniego i dopasowanego biustonosza sportowego. Każda z Pań musi pamiętać, że nie może być on zbyt ciasny ponieważ powoduje to ucisk klatki piersiowej, ani zbyt luźny, bo grozi to rozciągnięciem się więzadeł. Dodatkową opcją zabezpieczającą w przypadku implantów Motiva jest paszport elektroniczny identyfikujący implant. Wówczas zarówna pacjentka, jak i lekarz w dowolnym czasie mogą uzyskać niezbędne informacje na temat implantu.