Pierwszym antybiotykiem była penicylina, którą odkrył w 1928 r. Aleksander Fleming. Penicyliny naturalne, które wytwarza się z pleśni, oddziaływają tylko na bakterie Gram-dodatnie czyli gronkowce, paciorkowce, pneumokoki, meningokoki. Penicyliny naturalne mogą podrażniać układ nerwowy, jednak nie oddziałują negatywnie na inne układy organizmu. Penicyliny półsyntetyczne działają na bakterie Gram-dodatnie jak i Gram-ujemne, niszczą również bakterie, które uodporniły się na penicyliny naturalne. Niestety mają liczne negatywne skutki uboczne. Mogą uszkodzić szpik kostny, nerki i działają często alergicznie.
Najbardziej znanym antybiotykiem stosowanym w leczeniu gruźlicy była streptomecyna, odkryta jako drugi antybiotyk w 1944 roku przez S.A. Waksmana. Streptomycyna miała zastosowanie w leczeniu zakażeń bakteriami Gram-dodatnimi i Gram-ujemnymi. Niestety mogła uszkodzić nerwy obwodowe i nerki.
Inny rodzaj antybiotyków to cefalosporyny o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego. Cechuje ich słabsze oddziaływanie alergiczne w porównaniu z penicylinami.
Tetracykliny niszczą bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, ale działają również przeciw riteksjom i dużym wirusom. Mają zastosowanie w takich chorobach jak: dur brzuszny, krztusiec, półpasiec, wąglik, bruceloza. Niestety tetracykliny wywołują wiele skutków ubocznych, przede wszystkim wyniszczająco działają na florę bakteryjną jelit.
Antybiotyki makrolidowe mają wąski zakres działania, ale jednocześnie nie działają toksycznie na organizm. Zwalczają bakterie Gram-dodatnie i zalecane są osobom uczulonym na penicyliny.
Jak widać antybiotyki nie tylko leczą. Obok korzyści, mogą wywoływać liczne niepożądane skutki uboczne jak np. grzybice. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia, należy ustalić rodzaj bakterii, jaki wywołał zakażenie oraz na jaki antybiotyk ta bakteria jest wrażliwa. Niestety bezmyślne przepisywanie antybiotyków na każdą chorobę doprowadził do uodpornienia się wielu szczepów bakterii na antybiotyki. Poza tymi należy przestrzegać czasu trwania leczenia oraz stosować właściwe dawkowanie.