CHIROPRAKTYKA – to terapia manualna, która ma za zadanie usprawnienie zablokowanych stawów i rozluźnienie przykurczonych mięśni. Podstawą dobrego samopoczucia jest swobodny przepływ impulsów nerwowych od mózgu poprzez rdzeń kręgowy na wszystkie częsci ciała.
Chiropraktyk bada kręgosłup i szuka napiętych mięsni. Najbardziej znane manipulacje chiropraktyczne polegają na wywieraniu określonych ruchów o charakterze pchnięć lub szarpnięć z silnym krótkim impulsem. Praktyki manipulacyjne działają na 31 par nerwów odchodzących od rdzenia kręgowego i przechodzących na poszczególne narządy. Jednak przejście impulsów nerwowych może zostać zablokowane. Dzieje się tak w przypadku przesunięcia dysku, skurczu mięśni, zapalenia kręgosłupa, uderzenia itp. Suteczność leczenia jest większa w sytuacjach nagłego bólu niż w przypadku bólu przewlekłego.
Chiropraktyka powinna być uprawiana tylko przez dobrze wykształconych specjalistów. Nie wolno tego typu zabiegów wykonywać zbyt często, aby nie doprowadzić do tzw. „nadruchliwości stawu”. Poza tym chiropraktyk powinien znać historię choroby pacjenta: przebyte choroby, urazy, obecne dolegliwości, objawy. Zabiegów manipulacyjnych nie wolno wykonywać w przypadku chorób serca, nowotworów, cukrzycy, osteoporozy.