Nie zawsze ból w klatce oznacza zawał serca. Kurczowe bóle w klatce piersiowej połączone z uczuciem braku powietrza mogą być spowodowane stresem, silnym lękiem bądź innymi problemami psychicznymi. Dodatkowymi objawami w tym przypadku są: mrowienie w palcach, kurcze dłoni, kołatanie serca. Piekący ból w klatce piersiowej nasilający się przy skłonie występuje z kolei w przypadku przepukliny przeponowej. Ucisk i ból z uczuciem opasania pojawia się często przy chorobie wieńcowej, szczególnie w stanach zaawansowanych, kiedy dochodzi do ataków dławicy piersiowej. Ból i ucisk w klatce piersiowej to także najczęstsze objawy towarzyszący chorobom układu oddechowego: zapaleniu oskrzeli i płuc, gruźlicy, nowotworom. Mogą one świadczyć również o schorzeniach kręgosłupa, żeber, zapaleniu śródpiersia, kolce żółciowej, ostrym zapaleniu trzustki.
Jak rozpoznać zawał serca?
Ból, pieczenie i ucisk w klatce piersiowej to podstawowe objawy zawału serca. Zawał serca polega na zamknięciu tętnicy wieńcowej, co doprowadza do martwicy mięśnia sercowego. Zawałowi serca towarzyszy nie tylko ból w środku klatki piersiowej, ale również po lewej jej stronie poniżej mostka. Może on promieniować do lewej lub prawej ręki, a zdarza się również, że do żuchwy. W przypadku zawału tylnej ściany serca ból może być zlokalizowany w nadbrzuszu.
Ból w przypadku zawału może mieć charakter ucisku, miażdżenia lub ściskania, czasem jest piekący, w niektórych przypadkach odczuwane jest mrowienie i pojawiają się objawy jak przy niestrawności. Silny ból trwa nieprzerwanie 30 minut. Jeżeli trwa krócej i z przerwami może być wynikiem ataku dusznicy bolesnej. Inne objawy towarzyszące zawałowi to: silne osłabienie, pocenie, mdłości, wymioty, stan podgorączkowy, zawroty głowy, zasłabnięcie, duszności. Należy pamiętać, że 15-20% zawałów serca przebiega bez bólu. Zdarza się to najczęściej u osób starszych oraz chorych na cukrzycę. 40% wszystkich zawałów występuje w godzinach rannych: 6.00-12.00.
Zator tętnicy płucnej również powoduje ból w klatce piersiowej.
Jest to bardzo poważny stan, zagrażający życiu, jednak trudny do zdiagnozowania. Sygnałem alarmującym jest kaszel (czasem z krwiopluciem), któremu towarzyszą ból w klatce piersiowej i duszności. Zdarza się kołatanie serca, a kilka dni wcześniej może pojawić się uczucie napięcia w łydkach.
Każdy sygnał bólowy pochodzący z klatki piersiowej wymaga poważnego potraktowania. Ważne jest, aby uczyć się rozpoznawania bólu w klatce piersiowej. Nigdy nie wolno ich jednak lekceważyć. Szybka interwencja lekarska może nam przecież uratować życie.