Fizjologiczne starzenie skóry rozpoczyna się po 20 roku życia. Do tego dochodzi starzenie środowiskowe, spowodowane paleniem papierosów, wpływem promieniowania słonecznego, niewłaściwą dietą, zanieczyszczeniem powietrza. Skóra z biegiem upływających lat staje się coraz bardziej sucha, twarda i pomarszczona. Naskórek jest coraz cieńszy. Zmniejsza się grubość warstw skóry właściwej. Włókna kolagenowe tracą właściwości wiązania z wodą, a więc tej wody jest w skórze coraz mniej. Samego kolagenu również ubywa. Co roku ok. 1%. Skóra traci swoje napięcie.
Najbardziej jest to widoczne na twarzy, gdzie tych zmarszczek jest najwięcej, zwłaszcza na czole, wokół oczu i ust. Aby jak najdłużej zachować skórę w dobrej kondycji, należy zadbać o stan jej wewnętrznej struktury, zwłaszcza włókna kolagenu i elastyny; to one są odpowiedzialne za jej jędrność. Co możemy więc zrobić, aby pomóc naszej skórze?. Przede wszystkim warto unikać zbyt intensywnego eksponowania naszego ciała na słońce. Promienie słoneczne najbardziej osłabiają naszą skórę. Z niektórych badań wynika, że promienie UV odpowiadają za 90% symptomów starzenia się skóry. Nakrycie głowy i ramion to nie wszystko. Konieczne jest użycie odpowiedniego kremu z filtrem ochronnym, przynajmniej 30.
Kolejnym krokiem w kierunku ochrony skóry jest rzucenie palenia. Dym papierosowy zawiera toksyczne substancje, które przenikają przez skórę, niszcząc kolagen i elastynę. Stąd osoby palące mają zdecydowanie dużo głębsze zmarszczki, niż osoby niepalące. Jednym z podstawowych warunków zachowania przez długi okres czasu zdrowej, jędrnej skóry jest właściwa dieta. Udowodniono, że prawidłowe żywienie może zredukować już istniejące zmarszczki. Należy zadbać o to, aby w codziennym menu znalazło się kilka porcji warzyw i owoców. Jak wiadomo są one źródłem naturalnej witaminy C, która jest silnym antyutleniaczem, likwidującym wolne rodniki, które przyspieszają starzenie. Spożywajmy więcej ryb, wzbogacając organizm w bardzo zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Duże ilości tych kwasów znajdujemy również w orzechach włoskich, oleju rzepakowym, siemieniu lnianym. Nawadniajmy organizm, dostarczając mu 1,5 l wody dziennie. Produkty, których należy unikać to: czerwone mięso, masło, margaryna, białe pieczywo, słodkie napoje i słodycze.
Ważne są również środki pielęgnujące, odpowiednie środki myjące i kremy. Proponujemy kosmetykę naturalną. Aktywne substancje naturalne są głównie pochodzenia roślinnego i mineralnego. Główne kryteria certyfikowanych kosmetyków to: wykorzystanie surowców z kontrolowanych upraw, rezygnacja z syntetycznych barwników, substancji zapachowych, związków silikonu, parafiny i innych produktów z oleju ziemnego, czy produktów modyfikowanych genetycznie. Jako substancje konserwujące wykorzystywane są tylko substancje naturalne lub określone substancje identyczne z naturalnymi. Co ważne, podczas ich powstawania zakazane są doświadczenia na zwierzętach.