Trądzik to schorzenie skóry, spowodowane zmianami hormonalnymi, które najczęściej dotyka młodych ludzi w okresie dojrzewania. Objawia się on stanem zapalnym gruczołów łojowych, których najwięcej jest na twarzy, plecach, ramionach i klatce piersiowej. Pierwszą formą trądzika jest zaskórnik wypełniony substancją tłuszczową z ciemnym czopem na czubku – nagromadzonym barwnikiem – melatoniną. Kiedy łój ma zblokowane ujście, rozlewa się na okoliczne tkanki, powodując jej zapalenie. Powstają ropne krosty lub grudki, które podczas wyciskania mogą ulec zakażeniu przez bakterie, zaostrzając stan zapalny skóry. A oto przyczyny powstawania trądziku:
- Produkcja hormonu zwanego testosteronem, który pobudza gruczoły łojowe do nadmiernej produkcji łoju.
- Hormony wydzielane przez tarczycę i przysadkę.
- Czynniki dziedziczne
- Niewłaściwa dieta; spożywanie produktów wysoko-przetworzonych, wysoko-tłuszczowych, ostro przyprawionych, z duża ilością mięsa, jajek oraz produktów zawierających cukry oczyszczone.
- Nietolerancja glikozy.
- Problem z przemianą materii, zaparcia, zatoksycznienie jelit.
- Leki takie jak: kortykoidy, jod, brom, barbiturany, lit, leki antyepileptyczne.
- Stosowanie środków antykoncepcyjnych.
- Zespól napięcia przedmiesiączkowego.
- Niedobór witaminy A, cynku, nienasyconych kwasów tłuszczowych.
- Palenie papierosów i picie alkoholu.
Sposoby leczenie trądziku:
- Zastosowanie diety bogatej w warzywa, zwłaszcza warzywa liściaste oraz marchew, czosnek, cebula, seler naciowy, sałata, szpinak, pomidory.
- Picie soków z warzyw i owoców.
- Spożywanie żywych kiełków, nasion słonecznika, dyni, sezamu, brązowego ryżu, fasoli.
- Spożywanie dużej ilości kwasów tłuszczowych wielonasyconych, które występują w olejach tłoczonych na zimno (np. olej słonecznikowy, lniany, rzepakowy, z ciesiołka, ogórecznika, oliwa z oliwek).
- Picie herbatek z mniszka lekarskiego, skrzypu polnego, korzenia łopianu, jeżówki, dymnicy lekarskiej; mają właściwości oczyszczające organizm.
- Przyjmowanie przez pewien czas (ale ostrożnie!) takich preparatów jak: witamina A i E, cynk, beta-karoten, witamina C, propolis, olej z ogórecznika w kapsułkach.
- Przemywanie chorej skóry olejkiem z drzewa herbacianego i rumianku (działają antybakteryjnie) oraz sokiem z czosnku, wykonywanie okładów z cebuli.- Stosowanie kompresów z nagietka, ziela tymianku, skrzypu polnego, szałwi lekarskiej, kory dębu i oczaru wirginijskiego.
Należy wystrzegać się:
- Spożywania cukrów, tłuszczów nasyconych, tłustych potraw,
- produktów mleczarskich,
- rafinowanych węglowodanów (biały ryż, biały makaron, białe pieczywo),
- nadmiaru mięsa i wędlin.
Jeżeli terapia zewnętrzna nie daje rezultatów, pozostaje leczenie antybiotykami (tetracyklina i doksycyklina) w kombinacji z lekami stosowanymi na skórę.