GRUŹLICA PŁUC – chorobę tę wywołują bakterie tzw. prątki gruźlicy lub prątki Kocha. Jest to choroba zakaźna drogą kropelkową. Prątki gruźlicy skutecznie niszczą promienie słoneczne, w ciągu 5-10 min.
Rozpoznanie gruźlicy nie jest łatwe, objawy często przypominają inne choroby np. zapalenie płuc, zapalenie opłucnej. Poza tym prątki Kocha bardzo wolno wzrastają na sztucznych pożywkach, więc nawet po kilku tygodniach można na podstawie badania plwociny stwierdzić, że wystąpiła choroba płuc.
Prątki gruźlicy umiejscawiają się właśnie w płucach i bardzo szybko rozmnażają się, powodując stan zapalny. U chorego pojawiają się objawy takie jak np. w przypadku grypy (osłabienie, kaszel, gorączka lub stan podgorączkowy, pocenie). W przypadku osób z osłabionym układem odpornościowym w pierwotnym nacieku gruźliczym może powstać martwica tkanki, a ta może ulec rozpadowi. Chory odkrztusza śluzowo-ropną plwocinę z domieszką krwi, która zawiera duże ilości prątków i wówczas chory jest najbardziej niebezpieczny dla otoczenia. Leczenie polega na podawaniu choremu specjalistycznych leków przeciwgruźliczych. Po 2 tygodniach od rozpoczęcia leczenia, chory nie zaraża już innych. Na podstawie odczynu tuberkulinowego można przekonać się o tym, czy organizm danej osoby uodpornił się na prątki gruźlicy.