znany lekarz
Zdrowie

Czy telefony komórkowe szkodzą naszemu zdrowiu?

Czy telefony komórkowe szkodzą naszemu zdrowiu? Czy telefony komórkowe szkodzą naszemu zdrowiu?

Trudno wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego. Można powiedzieć, że to niewielkie urządzenie w znacznym stopniu zmieniło nasze codzienne funkcjonowanie. Niektórzy są do telefonu komórkowego bardzo przywiązani, wręcz czują się od niego uzależnieni. Twierdzą, że daje im poczucie bezpieczeństwa, ponieważ w sytuacjach zagrożenia mają możliwość błyskawicznego uzyskania pomocy. Komórka pozwala kontaktować się z naszymi bliskimi o każdej porze dnia i nocy, właściwie niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajdujemy. Gwarantuje wygodę; kiedy w drodze złapie nas deszcz, sięgamy po komórkę i dzwonimy po taksówkę lub kiedy utkniemy w korku w drodze do pracy, łatwo uprzedzimy o naszym spóźnieniu. Jak widzimy, telefon komórkowy jest dla nas wielkim dobrodziejstwem.

Coraz częściej pojawiają się jednak opinie, że może on być groźny dla naszego zdrowia, a w szczególności mózgu. Telefony komórkowe wytwarzają pole elektromagnetyczne; fale radiowe, jakie emitują są promieniowaniem niskoenergetycznym, lecz na pewno niekorzystnie oddziałującym na człowieka. Zdecydowanie negatywnie wpływają na pracę rozrusznika serca, czy aparatów słuchowych podobnie jak zakłócają pracę urządzeń np. w samolocie.

Warto więc ograniczyć emitowanie promieniowania, pochodzącego z komórek na nasz organizm. Przede wszystkim należy skracać czas rozmów przez telefon komórkowy, starać się rozmawiać przez słuchawki; nie trzymać całego aparatu przy uchu, nie nosić przez cały czas przy sobie telefonu komórkowego lub nosić wyłączony – nie emituje wówczas promieniowania. W samochodzie warto zainstalować zestaw głośno-mówiący, również ze względów bezpieczeństwa na drodze. Badania nad oddziaływaniem telefonów komórkowych na człowieka wciąż trwają. Nie znając jednoznacznych wyników tych badań, nie sprzeciwiajmy się zasadzie złotego środka i używajmy telefonów komórkowych ostrożnie i z umiarem