0No authorization...
 
 
zdrowieinatura24.pl
Aktualnie czytana treść:
Wirusowe zapalenie wątroby typu C
Newsletter zdrowieinatura24.pl
Poleć znajomym zdrowieinatura24.pl
Opublikuj coś na naszej łące
 
 
 Zdrowie

 
 
Wirusowe zapalenie wątroby typu C
fot:PhotoLizM pixabay
 
Wirusowe zapalenie wątroby ...
Oceń
Forum dyskusyjne

Wirus odpowiedzialny za zapalenie wątroby typu C to wirus HCV, w przypadku którego wyróżniamy sześć genotypów i około sto podtypów. Przebycie choroby nie chroni nas przed ponownym zarażeniem. Możliwe jest wielokrotne zakażenie rożnymi podtypami wirusa HCV. Najczęstszymi podtypami odpowiedzialnymi za zakażenie są: HCV-1b, HCV-1a, HCV-3a.

Jak dochodzi do zakażenia?

Szacuje się, że przyczyna zakażeń w ok. 45% przypadków jest nieznana. Generalnie zakażenie odbywa się przez krew np. poprzez stosowanie igieł zakażonych krwią osoby chorej lub będącej nosicielem, stosunki seksualne z osobą zakażoną, w trakcei zabiegów medycznych (operacja, usuwanie zębów), podczas porodu (zakażenie dziecka przez matkę). Nawet mikroskopijne uszkodzenia skóry w kontakcie ze śliną, moczem, kałem, krwią i osoczem doprowadza do zakażenia. Osoby najbardziej zagrożone wirusem HCV to: narkomani przyjmujący  narkotyki dożylnie (80% z nich jest zakażona), osoby z tatuażami i innymi ozdobami, których wykonanie lub założenie nie zawsze odbywa się w warunkach sterylnych, osoby poddające się akupunkturze, osoby dializowane, u których przetaczana jest krew, osoby pracujące w służbie zdrowia narażone na ukłucia igłą, skaleczenia, kontakt z krwią osoby zarażonej wirusem, partnerzy seksualni nosicieli HCV.

Jakie są objawy choroby?

Niestety w 85% przypadków choroba przebiega bezobjawowo i chorzy nie zauważają nic niepokojącego. Okres wylęgania to: 15-180 dni. Stan chorobowy często przechodzi w stan przewlekły, doprowadzając nawet do marskości wątroby. Dlatego tak ważne jest wykonywanie okresowych badań. Główne objawy: ogólne osłabienie, złe samopoczucie, przebarwienie moczu, skóry i białek oczu. U osób zakażonych dodatkowo przez HIV objawy mogą byc bardzo gwałtowne. Z kolei zakażenie wirusem HC w okresie dziecięcym  rzadko prowadzi do przewlekłego zapalenia wątroby, czy do marskości.

Badania diagnozujące chorobę

Chorobę diagnozujemy na podstawie badań krwi. Obecność RNA i nieobecność przeciwciał anty-HCV świadczy o zakażeniu, przy czym ilościowe oznaczenie tych parametrów pozwala na ocenę skuteczności wdrożonego leczenia. Zdarza się, ze badanie przeciwciał anty-HCV wykazuje zafałszowany wynik dotatni, zaleca się więc wykonanie dodatkowego badania np. immunoblotting. Przeciwciała te obecne są u osób z przewlekłą postacią wirusowego zapalenia wątroby typu C, pojawiają się bowiem po okresie od miesiąca do pięciu miesięcy od początku choroby.

Jak leczyć?

Leczenie interferonem przynosi dobre rezultaty, chociaż może trwać 24 miesiące, jednak lek skutecznie zwalcza RNA wirusa. Leczenie jest niezbędne, jego brak grozi marskością wątroby oraz innymi poważnymi powikłaniami takimi jak: kłębuszkowe zapalenie nerek, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, zespół Sjorgena.

 

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
Jeśli poszukujesz więcej informacji, zadaj pytanie na naszym forum dyskusyjnym

www.forum.zdrowieinatura24.pl

Ostatnio wyświetlane informacje: