0No authorization...
 
 
zdrowieinatura24.pl
Aktualnie czytana treść:
Jesteś niepełnosprawny? Możesz legalnie i za darmo leczyć zęby w Czechach
Newsletter zdrowieinatura24.pl
Poleć znajomym zdrowieinatura24.pl
Opublikuj coś na naszej łące
 
 
 Zdrowie

 
 
Jesteś niepełnosprawny? Możesz legalnie i za darmo leczyć zęby w Czechach
 
Jesteś niepełnosprawny? ...
Oceń
Forum dyskusyjne

Konsultacja lek. stom. Piotr Borowski, właściciel kliniki Dentator w Ostrawie oraz koordynator programu „Kierunek: Uśmiech”.

Niepełnosprawni Polacy od niedawna mogą leczyć nieodpłatnie zęby w Czechach. Za ich wizyty płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. To rozwiązanie w pełni legalne. Umożliwia je obowiązująca od 2013 roku dyrektywa transgraniczna, dająca nam możliwość leczenia się w dowolnym kraju UE. Jak zorganizować takie leczenie, jakie są warunki i gdzie się leczyć?

Czeska służba zdrowia kusi

 

Czeskie kliniki od kilku lat kuszą Polaków.  Dzięki obowiązującej od 4 lat dyrektywie transgranicznej możemy liczyć na refundowane przez NFZ leczenie np. zaćmy. Od kilku miesięcy taką możliwość mają także niepełnosprawni chcący leczyć zęby. W Ostrawie działa już pierwsza za południową granicą specjalnie przystosowana klinika, lecząca wyłącznie osoby z niesprawnościami. Jak dotąd placówka przeleczyła już blisko 500 pacjentów m.in. niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo.  W sierpniu natomiast ośrodek zainicjował projekt „Kierunek: Uśmiech”, który ma dodatkowo ułatwić dostęp do leczenia.

Jak zorganizować sobie leczenie?

Dziś z leczenia w Ostrawie mogą skorzystać wszystkie osoby niepełnosprawne, które ukończyły 18 r.ż. i posiadająorzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym.  Klinika nie tworzy obostrzeń dotyczących np. typu niesprawności. Oznacza to, że leczyć może się w Czechach zarówno osoba niepełnosprawna intelektualnie, ruchowo, jak również osoba chora psychiczne.  Żeby zorganizować wizytę, w pierwszej kolejności należy przygotować dokumenty – dowód osobisty lub paszport oraz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (oryginał lub odpis notarialny), a następnie skontaktować się z Polskim Instytutem Zdrowia. Można to zrobić telefonicznie  pod numerem 516 699 779 lub poprzez formularz na stronie www.kierunekusmiech.pl. Opiekun pacjenta z ramienia Instytutu zweryfikuje niezbędną dokumentację, pomoże w jej skompletowaniu, umówi także wizytę w Czechach.  Warunkiem odbycia leczenia jest także podpisanie umowy współpracy z Polskim Instytutem Zdrowia. Dzięki niej leczenie jest wstępnie finansowane. W praktyce oznacza to, że żaden z pacjentów leczony w Czechach nie musi najpierw wykładać pieniędzy za wizytę, a później ubiegać się o ich zwrot, trwający nawet 60 dni.  To instytut wstępnie płaci gabinetowi za leczenie, a następnie sam ubiega się o zwrot w NFZ. Jest to rozwiązanie w pełni legalne, które znosi barierę finansową, która wielu osobom niepełnosprawnym, zwłaszcza mniej zamożnym, uniemożliwiałaby leczenie.  Jedynym kosztem, jaki ponosi pacjent, jest koszt dojazdu do Ostrawy.  Po dopełnieniu formalności, trwających 1-2 dni, pacjenci kierowani są na leczenie do kliniki Dentator w Ostrawie. W przypadku pacjentów z bólem zęba procedura jest przyspieszana.

Jaki jest zakres leczenia?

Zakres leczenia, jaki wykonuje się w Czechach odpowiada dziś zakresowi leczenia, który zawarty w jest w koszyku świadczeń gwarantowanych, który został ustalony przez Ministerstwo Zdrowia.  Obejmuje on m.in. badanie lekarskie z instruktażem higieny jamy ustnej (1 raz do roku, kontrolne badania lekarskie (3 razy do roku), leczenie próchnicy i odbudowę ubytków, leczenie kanałowe zębów przednich, leczenie z zakresu chirurgii stomatologicznej, leczenie chorób przyzębia i zmian w błonie śluzowej jamy ustnej, znieczulenie do zabiegów,  leczenie ogólnostomatologiczne w znieczuleniu ogólnym (w narkozie). Tym ostatnim w Czechach obejmowani są wszyscy pacjenci, o ile są wskazania medyczne. W większości przypadków leczenie odbywa się w Ostrawie podczas jednej wizyty.

Indywidualnie lub w grupie

Na leczenie w Czechach można zgłaszać się indywidualnie poprzez stronę kierunekusmiech.pl, może to także w imieniu pacjenta zrobić instytucja opiekuńcza lub Zakład Pracy Chronionej. Wówczas możliwe jest przeprowadzenie leczenia indywidualnego lub leczenia większej grupy podopiecznych lub pracowników.  Na leczenie grupowe mogą kierować m.in.  Domy Opieki Społecznej, Domy Pomocy Społecznej, MOPS-y, Kluby Integracji Społecznych, fundacje, Środowiskowe Domy Pomocy, Centra Integracji Społecznej oraz Zakłady pracy Chronionej.

Gdzie będę leczony?

Klinika Dentator, w której leczeni są niepełnosprawni jest przystosowana do wizyt osób z niesprawnościami. Zniesiono tam bariery architektoniczne, a także przygotowano odpowiednio gabinety i poczekalnię. Ośrodek posiada także własny zespół anestezjologiczny. Standard, w jakim leczeni są pacjenci, odpowiada standardowi polskich prywatnych gabinetów stomatologicznych.

***

DENTATOR w Ostrawie to w pełni przygotowana klinika do leczenia osób niepełnosprawnych. Placówka jest pierwszym tego typu ośrodkiem, który został stworzony wyłącznie z myślą o pacjencie wymagającym szczególnej opieki. Klinika mieści się w budynku prestiżowej Polikliniki Kostelni w centrum Ostrawy, zaledwie godzinę drogi od Katowic i 2 godziny drogi od Krakowa. Z myślą o niepełnosprawnych placówka prowadzi program „Kierunek: Uśmiech”, który umożliwia tej grupie pacjentów bezpłatne leczenie w Czechach.  „Kierunek: Uśmiech” to autorski program prozdrowotny kliniki DENTATOR, który umożliwia i ułatwia pełnoletnim osobom niepełnosprawnym dostęp do refundowanego przez NFZ leczenia stomatologicznego w Czechach. Partnerem programu jest Polski Instytut Zdrowia. Więcej informacji: kierunekusmiech.pl

Zakupy przez internet
SENSODYNE Odbudowa i ochrona Whitening Pasta do zębów 75ml
SENSODYNE Odbudowa i ochrona Whitening Pasta do zębów 75ml

SENSODYNE Odbudowa i ochrona Whitening to preparat w postaci pasty stosowany w ramach codziennej higieny zębów, który dzięki unikalnemu składowi w delikatny sposób działa wybielająco i odbudowująco na wrażliwe zęby.

SWANSON Cytryniany - Multi Mineral Citrate x 60 kapsułek
SWANSON Cytryniany - Multi Mineral Citrate x 60 kapsułek

SWANSON Cytryniany - Multi Mineral Citrate to preparat, który zawiera lepiej przyswajalną postać wapnia. Wzmacnia kości i zęby oraz działa wspomagająco na funkcjonowanie układu krwionośnego i nerwowego.

LISTERINE Professional Sensitivity Therapy 250ml
LISTERINE Professional Sensitivity Therapy 250ml

LISTERINE Professional Sensitivity Therapy w postaci płynu do płukania jamy ustnej to produkt, który zwalcza symptomy nadwrażliwości zębów ? znieczula zakończenia nerwowe i pokrywa zęby warstwą izolacyjną.

Żelowa pasta do zębów z aloesem 75ml
Żelowa pasta do zębów z aloesem 75ml

Żelowa pasta do zębów z aloesem charakteryzuje się naturalnym składem. Działa przeciwpróchniczo i łagodzi podrażnienia dziąseł. Gwarantuje świeży oddech i czyste zęby.

ECO-PASTA do zębów TOŁPA Parodontosis przeciw parodontozie i krwawieniu dziąseł
ECO-PASTA do zębów TOŁPA Parodontosis przeciw parodontozie i krwawieniu dziąseł

Pasta do zębów TOŁPA PARODONTOSIS Eco-pasta to połączenie naturalnych, roślinnych składników,które przeciwdziałają krwawieniom dziąseł oraz parodontozie.  Składniki aktywne:- torf TOŁPA  wspomaga odporność błon śluzowych, przyspiesza ich odbudowę i regenerację oraz sprawia, że są mniej ...

Agafii Organiczna pasta do zębów cedrowa zdrowe zęby (produkcja rosyjska) 75ml
Agafii Organiczna pasta do zębów cedrowa zdrowe zęby (produkcja rosyjska) 75ml

ORGANICZNA PASTA DO ZĘBÓW CEDROWA (ZDROWE ZĘBY) - 75ML Organiczna pasta do zębów zapewnia skuteczną pielęgnacji jamy ustnej, wzmacnia szkliwo zębów, zapobiega rozwojowi próchnicy. Dokładnie poleruje szkliwo zębów, przywracając mu naturalny blask i biel. Naturalne ultra-drobnoziarniste ...

Himalaya Pasta do zębów z naturalnym fluorem Dental Cream100g
Himalaya Pasta do zębów z naturalnym fluorem Dental Cream100g

PASTA DO ZĘBÓW Z NATURALNYM FLUOREM Unikatowa formuła ziołowa do higieny jamy ustnej. Pasta skutecznie oczyszcza i chroni zęby przed paradontozą i próchnicą.  Zawiera miodlę indyjską i owoc granatu. Polecana jest szczególnie osobom uskarżającym się na obrzęk lub krwawienie dziąseł, ...

Elmex Profesjonalna Ochrona Szkliwa Płyn do płukania jamy ustnej   400ml
Elmex Profesjonalna Ochrona Szkliwa Płyn do płukania jamy ustnej 400ml

Czym jest utrata szkliwa i jaki może być jej wpływ na zęby?
Szkliwo jest zewnętrzną warstwą ochronną zębów. Mimo bycia najtwardszą substancją w naszym organizmie, jest narażone na codzienne ataki kwasów zawartych w niektórych napojach i pokarmach (owoce, warzywa, soki owocowe) oraz ...

Yotuel zestaw wybielający -białe zęby w 7 dni
Yotuel zestaw wybielający -białe zęby w 7 dni

Białe zęby w 7 dni. Zaawansowana formuła pozwalająca wybielić zęby w bezpieczny sposób. Dwustopniowy, łatwy w użyciu system, który wykorzystuje tlen, aby proces wybielania był bezpieczny. System nie zawiera detergentów.

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
Jeśli poszukujesz więcej informacji, zadaj pytanie na naszym forum dyskusyjnym

www.forum.zdrowieinatura24.pl

Zakupy przez internet
SENSODYNE Odbudowa i ochrona Whitening Pasta do zębów 75ml
SENSODYNE Odbudowa i ochrona Whitening Pasta do zębów 75ml

SENSODYNE Odbudowa i ochrona Whitening to preparat w postaci pasty stosowany w ramach codziennej higieny zębów, który dzięki unikalnemu składowi w delikatny sposób działa wybielająco i odbudowująco na wrażliwe zęby.

SWANSON Cytryniany - Multi Mineral Citrate x 60 kapsułek
SWANSON Cytryniany - Multi Mineral Citrate x 60 kapsułek

SWANSON Cytryniany - Multi Mineral Citrate to preparat, który zawiera lepiej przyswajalną postać wapnia. Wzmacnia kości i zęby oraz działa wspomagająco na funkcjonowanie układu krwionośnego i nerwowego.

LISTERINE Professional Sensitivity Therapy 250ml
LISTERINE Professional Sensitivity Therapy 250ml

LISTERINE Professional Sensitivity Therapy w postaci płynu do płukania jamy ustnej to produkt, który zwalcza symptomy nadwrażliwości zębów ? znieczula zakończenia nerwowe i pokrywa zęby warstwą izolacyjną.

Żelowa pasta do zębów z aloesem 75ml
Żelowa pasta do zębów z aloesem 75ml

Żelowa pasta do zębów z aloesem charakteryzuje się naturalnym składem. Działa przeciwpróchniczo i łagodzi podrażnienia dziąseł. Gwarantuje świeży oddech i czyste zęby.

ECO-PASTA do zębów TOŁPA Parodontosis przeciw parodontozie i krwawieniu dziąseł
ECO-PASTA do zębów TOŁPA Parodontosis przeciw parodontozie i krwawieniu dziąseł

Pasta do zębów TOŁPA PARODONTOSIS Eco-pasta to połączenie naturalnych, roślinnych składników,które przeciwdziałają krwawieniom dziąseł oraz parodontozie.  Składniki aktywne:- torf TOŁPA  wspomaga odporność błon śluzowych, przyspiesza ich odbudowę i regenerację oraz sprawia, że są mniej ...

Agafii Organiczna pasta do zębów cedrowa zdrowe zęby (produkcja rosyjska) 75ml
Agafii Organiczna pasta do zębów cedrowa zdrowe zęby (produkcja rosyjska) 75ml

ORGANICZNA PASTA DO ZĘBÓW CEDROWA (ZDROWE ZĘBY) - 75ML Organiczna pasta do zębów zapewnia skuteczną pielęgnacji jamy ustnej, wzmacnia szkliwo zębów, zapobiega rozwojowi próchnicy. Dokładnie poleruje szkliwo zębów, przywracając mu naturalny blask i biel. Naturalne ultra-drobnoziarniste ...

Himalaya Pasta do zębów z naturalnym fluorem Dental Cream100g
Himalaya Pasta do zębów z naturalnym fluorem Dental Cream100g

PASTA DO ZĘBÓW Z NATURALNYM FLUOREM Unikatowa formuła ziołowa do higieny jamy ustnej. Pasta skutecznie oczyszcza i chroni zęby przed paradontozą i próchnicą.  Zawiera miodlę indyjską i owoc granatu. Polecana jest szczególnie osobom uskarżającym się na obrzęk lub krwawienie dziąseł, ...

Elmex Profesjonalna Ochrona Szkliwa Płyn do płukania jamy ustnej   400ml
Elmex Profesjonalna Ochrona Szkliwa Płyn do płukania jamy ustnej 400ml

Czym jest utrata szkliwa i jaki może być jej wpływ na zęby?
Szkliwo jest zewnętrzną warstwą ochronną zębów. Mimo bycia najtwardszą substancją w naszym organizmie, jest narażone na codzienne ataki kwasów zawartych w niektórych napojach i pokarmach (owoce, warzywa, soki owocowe) oraz ...

Yotuel zestaw wybielający -białe zęby w 7 dni
Yotuel zestaw wybielający -białe zęby w 7 dni

Białe zęby w 7 dni. Zaawansowana formuła pozwalająca wybielić zęby w bezpieczny sposób. Dwustopniowy, łatwy w użyciu system, który wykorzystuje tlen, aby proces wybielania był bezpieczny. System nie zawiera detergentów.

Ostatnio wyświetlane informacje: