0No authorization...
 
 
zdrowieinatura24.pl
Aktualnie czytana treść:
W niewoli pęcherza, czyli o problemie nietrzymania moczu
Newsletter zdrowieinatura24.pl
Poleć znajomym zdrowieinatura24.pl
Opublikuj coś na naszej łące
 
 
W niewoli pęcherza, czyli o problemie nietrzymania moczu
 
W niewoli pęcherza, czyli ...
Oceń
Forum dyskusyjne

Śmiejesz się lub kichasz i myślisz – o nie, znowu to się stało. Czujesz, że Twoja bielizna jest mokra. Problem nietrzymania moczu dotyka kilku milionów Polek. Większość wstydzi się go przed bliskimi, a nawet lekarzem. A nietrzymanie moczu to dolegliwość, którą można szybko i skutecznie wyleczyć. 

Nietrzymanie moczu to objaw nieprawidłowej pracy pęcherza, która spowodowana jest osłabieniem mięśni dna macicy, tzw. mięśni Kegla. Jeśli nie kurczą się one prawidłowo i nie zaciskają cewki moczowej, wtedy dochodzi do niekontrolowanego wyciekania moczu. Powodem może być także utrata elastyczności mięśni wskutek porodu i wynikająca z niej zmiana kąta nachylenia cewki moczowej. Wtedy zdarzają się trudności z utrzymaniem moczu zarówno podczas niewielkiego wysiłku np. dźwigania lub biegania, a nawet całkiem prozaicznych czynności jak kichanie czy kaszel. Zdarza się także, że początkowo popuszczanie moczu jest bezwiedne, a ilości są tak niewielkie, że można tego wręcz nie zauważyć. Nie należy jednak bagatelizować sygnałów ostrzegawczych takich jak: częste oddawanie moczu w małych ilościach, parcie na pęcherz lub wrażenie pełnego pęcherza zaraz po wyjściu z toalety.

Problem nie tylko starszych pań

Wbrew powszechnej opinii, nieotrzymanie moczu nie jest dolegliwością, która dotyczy kobiet w starszym wieku. Z przypadłością tą boryka się jednak prawie 40 procent Polek miedzy 35 a 54 rokiem życia. U co drugiej objawy pojawiły się już przed trzydziestką. – Problem nietrzymania moczu często dotyka młode mamy i jest skutkiem rozciągnięcia lub uszkodzenia mięśni i więzadeł podczas porodu. Najczęściej jednak, dolegliwość pojawia się u kobiet w okresie menopauzy - wtedy obniża się poziom hormonów płciowych, co ma wpływ na stan ukrwienia oraz kurczliwości mięśni – mówi dr n. med. Mirosław Szlachcic, ginekolog z Ośrodka Medycznego Osteomed w Krakowie. Choć dla większości kobiet jest to problem niezwykle wstydliwy, odkładanie wizyty u lekarza tylko pogorszy sytuację. A nieleczone nietrzymanie moczu prowadzi do frustracji i stresu oraz znacznego obniżenia komfortu życia.

Skuteczna metoda leczenia

Leczenie nietrzymania moczu uzależnione jest od przyczyny występowania objawów i stopnia ich nasilenia. Jedną z najnowocześniejszych metod eliminacji dolegliwości, jest laseroterapia. Za pomocą specjalnego lasera Mona Lisa Touch, stosowanego w ginekologii estetycznej, do pochwy wprowadza się wiązkę światła laserowego, która powoduje obkurczenie jej ścian u ujścia pęcherza. – Laser oddziałuje bezpośrednio na ścianki pochwy odnawiając włókna kolagenowe. Komórki kurczą się, a na ich miejscu powstają nowe. W efekcie tkanki pochwy stają się bardziej elastyczne i ściśnięte, co powoduje zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej i przywraca jej prawidłowe funkcjonowanie – tłumaczy dr n. med. Mirosław Szlachcic, który na co dzień wykonuje zabieg. Efekty zabiegu zauważyć można po upływie około miesiąca i dolegliwości ustępują całkowicie. By jednak tak się stało, w przypadku nasilonych objawów nietrzymania moczu często potrzebna jest seria zabiegów (wykonuje się je w odstępach 2-3 tygodni). Zabieg laserowy Mona Lisa Touch to metoda bezpieczna i całkowicie bezbolesna, a po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć. Dlatego nie należy kierować się wstydem i odwlekać decyzji o podjęciu leczenia.

Grupa Adveb

ul. Bonarka 11, 30-415 Kraków  tel.: 12 252 36 43  e-mail: i.stolarska@adweb.pl
Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
Jeśli poszukujesz więcej informacji, zadaj pytanie na naszym forum dyskusyjnym

www.forum.zdrowieinatura24.pl

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
 
 
 
 
 
O tym się mówi:
 
W niewoli pęcherza, czyli o problemie nietrzymania moczu
Śmiejesz się lub kichasz i myślisz – o nie, znowu to się stało. Czujesz, że...