0No authorization...
 
 
zdrowieinatura24.pl
Aktualnie czytana treść:
Uczucie piasku pod powiekami po nieprzespanej nocy – jak sobie z tym radzić
Newsletter zdrowieinatura24.pl
Poleć znajomym zdrowieinatura24.pl
Opublikuj coś na naszej łące
 
 
 Zdrowie

 
 
Uczucie piasku pod powiekami po nieprzespanej nocy – jak sobie z tym radzić
 
Uczucie piasku pod ...
Oceń
Forum dyskusyjne

Po nocy nasz organizm powinien być wypoczęty i zregenerowany. A co jeśli mamy za sobą nieprzespaną noc? To oczywiście czasem zdarza się każdemu z nas, kiedy np. za późno położymy się spać albo musimy wstać wczesnym rankiem. Niestety w takich sytuacjach cierpią nasze oczy, ponieważ niedobór snu sprawia, że stają się one bardziej zmęczone, zaczerwienione, przekrwione i wysuszone. Często odczuwamy też wtedy „uczucie piasku pod powiekami”. Są to dolegliwości związane z zespołem suchego oka. Co możemy zrobić, by nasze oczy mogły się odpowiednio regenerować i jak radzić sobie z zespołem suchego oka? 

Zespół suchego oka – jak go rozpoznać?

Zespół suchego oka to schorzenie polegające na zaburzeniu wytwarzania łez, które prowadzi do niedostatecznego nawilżenia gałki ocznej. Do najpopularniejszych objawów, które mogą sygnalizować problem należą: zmęczenie, zaczerwienienie, pieczenie i suchość oczu, uczucie obecności piasku pod powiekami, a nawet nadmierne łzawienie. Przyczyn pojawienia się zespołu suchego oka może być wiele. Najczęściej dotyka on osób, które często i długotrwale oglądają telewizję, pracują przy komputerze lub korzystają z innych urządzeń elektronicznych, emitujących światło niebieskie. Większe ryzyko dotyczy również osób przebywających często w pomieszczeniach klimatyzowanych, noszących soczewki korekcyjne, a nawet przyjmujących niektóre leki (m.in. antyhistaminowe czy tabletki antykoncepcyjne). Wyeliminowanie lub ograniczenie objawów suchego oka, które przeszkadzają nam w codziennym funkcjonowaniu jest możliwe, jeżeli będziemy stosować się do określonych zasad, m.in.: 

• Ogranicz korzystanie z urządzeń elektronicznych – statystycznie telewizję oglądamy 4 godziny i 17 minut, a z Internetu korzystamy ponad 6 godzin dziennie! Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie zminimalizować czas przebywania przy komputerze m.in. z powodu konieczności wykonywania obowiązków zawodowych. Możemy jednak starać się rzadziej sięgać np. po telefon i nie oglądać seriali bezpośrednio przed snem.

• Nie zapominaj o przerwie – wykonywanie obowiązków służbowych przy komputerze nie może trwać bez chwili wytchnienia – relaksu potrzebują również nasze oczy. Eksperci rekomendują, aby co 30 minut przez 30 sekund skupić wzrok na czymś, co znajduje się w odległości min. 30 metrów. W ten sposób zapewnimy im odpoczynek, a my również chętniej powrócimy do pracy.

• Regularnie nawilżaj oczy – każdy z nas wyposażony został w naturalne narządzie do nawilżania gałek ocznych – mruganie. Niestety, w wielu przypadkach (np. w czasie skupienia podczas pracy) minimalizujemy tę czynność – nawet do zaledwie kilku mrugnięć w ciągu minuty. Często jednak okazuje się, że samo mruganie to za mało, dlatego zawsze warto mieć przy sobie krople nawilżające (np. Hyal-Drop multi). Wówczas, kiedy poczujemy, że pojawiają się objawy związane z zespołem suchego oka, będziemy mogli w szybki sposób zapewnić naszym oczom odpowiednią dawkę „sztucznych łez”.

• Zadbaj o swój sen – oczy do właściwej regeneracji potrzebują nawet 8 godzin snu. Jeżeli regularnie śpimy np. jedynie 4-5 godzin, wówczas oczy zdecydowanie szybciej się męczą w ciągu dnia i nie są w stanie odpocząć. Dlatego często uczucie piasku pod powiekami (jeden z objawów zespołu suchego oka) pojawia się bezpośrednio po przebudzeniu, a nierzadko towarzyszy też w ciągu całego dnia. Pamiętajmy, że oczy potrzebują odpowiedniej dawki odpoczynku. To istotne nie tylko w okresie wakacyjnym, ponieważ wzrok ze względu na dużą liczbę bodźców męczy się każdego dnia. Stosowanie prostych zasad nie wymaga od nas wielu wyrzeczeń, a oczy na pewno to docenią. 

Bibliografia:

1. Materiały wewnętrzne

2.www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/86727,zespol-suchego-oka 3. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/widzowie-linearnej-telewizji-sie-starzeja-mlodzi-odchodza-do-serwisow-vod  

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
Jeśli poszukujesz więcej informacji, zadaj pytanie na naszym forum dyskusyjnym

www.forum.zdrowieinatura24.pl

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
 
 
 
 
 
O tym się mówi:
 
Spójrz prawdzie w oczy
Zmęczone, piekące, swędzące oczy… Brzmi znajomo? Nie bagatelizuj tych...